Pankreas kanseri nasıl gelişir?

Pankreas kanseri, midenin arka tarafında bulunan besinleri sindirmek için gereken enzimler üreten, vücutta insülini salgılayan pankreasta sağlıklı hücrelerinin anormal hale gelmesiyle oluşan bir hastalıktır. Hücrelerin anormal çoğalması,  kütle oluşumuna neden olup, vücudun başka bölümlerine yayılım gösterirler. Diğer organlarla yakın olan pankreasta oluşan tümörlerde yayılım lenf kanallarıyla olur. Erkeklerin daha fazla etkilendiği bir hastalıktır. Baş, boyun, gövde ve kuyruktan meydana gelen pankreasta hastalığın başlangıcı, kuyruktan veya baştan olur. İlk olarak kuyruk bölümünden başlayan kanserler, genellikle müdahale şansı olmadan yayılım gösterir. Kan damarlarına yakın olan kuyrukta tümör oluşmuş olan hastaların ameliyat edilmesi risktir. Baştan başlayan tümör oluşumlarında, safra yollarını tıkayan tümör, kanser sarılıkla kendini göstereceğinden erken müdahale şansı olmaktadır. Bu hastalıkta erken teşhisin önemi oldukça fazladır.

Pankreas kanserinin belirtileri nasıl görülür?

Organlarla çevrili olduğundan, erken dönemde fazla belirti vermeyen hastalık, ilerleyen dönemde tümörün yerleşim yerine göre farklı belirtiler vermeye başlar. Karaciğerde oluşan safra akışını tıkayan tümör oluşumu varsa, idrarda koyuluk, sarılığı anımsatan deride sararma, dışkının renk açılması, kaşıntı gibi belirtiler olur. Tümör büyüdükçe sırt ve karında ağrılara neden olur. Midenin bağırsaklara açılan kanalında yerleşirse, kusma ve mide bulantısı eşlik eder. Genellikle sol karın boşluğundan sırta doğru bir ağrı olur. Pankreas insülin salgıladığından, çalışması engellendiğinde kan şekeri seviyelerin düşmesi sonucunda titreme, bayılma ve baş dönmesi görülebilir.

pankreas kanseri

Pankreas kanseri açısından risk altında olan kişiler kimlerdir?

 • Erkekler ve 60 yaş üstündeki kişilerin hastalık açısından risk oranı yüksektir.
 • Sigara ve kesin kanıtlanmamış olsa da alkol tüketimi yüksek olan kişiler.
 • Tıbben şeker hastası olan kişilerin bu hastalık bakımından riskli olduğu kesin olarak belirlenmese de, pankreas kanserine yakalanan çok sayıda şeker hastası vardır.
 • Ailede olan pankreas hastalığı genetik olarak diğer bireylerde de görülebilir.
 • Siyah ırktaki insanlarda görülme sıklığı fazladır.
 • Aşırı yağlı besinleri tüketmek, risk faktörünü arttırır.
 • Pankreas iltihabı sorunu olanlar.
 • Stres ve üzüntü ile iç içe bir yaşam, hastalığın ortaya çıkışını hızlandırır.

Pankreas kanseri tanısı nasıl konur?

Kanseri çağrıştıran belirtilerin olması halinde hastaneye giderek, muayenesi sonunda önce radyasyon içermeyen, batın ultrasonografisi çekilir. Bu aşama hastalığın erken teşhis edilmesi açısından önem taşır. İleri tetkiklerin yapılmasına karar verildiğinde, pankreasın daha iyi incelenmesi için, bilgisayarlı tomografi BT yapılır. Bu işlem radyasyon içerdiğinden, doktor manyetik rezonans görüntüleme MRI de isteyebilir. Bu  tetkik yönteminde BT gibi karnın içindeki dokular manyetik dalgalar aracılığıyla incelenir. Hastalığın teşhis edildiğine inanılırsa biyopsi yöntemine başvurulmaz. Çünkü yapılacak biyopsi nedeniyle, tümör hücreleri uyarılacağından dolayı yayılım gösterecektir. Ancak yapılacak ilaç tedavisine karar vermek ve tümörün türünü öğrenmek için, bazı hallerde yapılması gerekebilir.

Pankreas kanserinin evreleri nelerdir?

 • 1. evrede tümör oluşumları pankreas içinde bulunmaktadır.
 • 2. evrede ise, pankreasın çevresinde bulunan organlara yayılmış tümör oluşumları gözlemlenir.
 • 3. evrede etraftaki organlarla birlikte, pankreasta bulunan kan damarlarına yayılan tümörlü dokular vardır.
 • 4. evrede ise pankreastan çok uzak yerlerde, karaciğere kadar ulaşmış tümörler bulunur.

Pankreas kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın bilinen 4 evresi olduğundan, yapılacak tedaviye kanserin hangi aşamada olduğuna göre karar verilecektir. Tanı konulduktan sonra, hastalığın hangi evrede olduğu belirlenir. Hastalığa cerrahi müdahale yapılıp, tümörlerin temizlenmesine çalışılır. Daha sonra radyoterapi ve kemoterapi uygulanıp, metastaz engellenmeye çalışılır. Bitkisel tedavilerde hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Hastalığın erken evrelerinde yakalanması başarı şansı daha yükseltecektir. Hastalık tam olarak iyileşmese bile, tümörler küçültülüp etkileri azaltılabilir. Tedavi yapılırken sağlıklı hücrelerin göreceği  hasar kontrol altında tutulmalıdır. Hastanın kilosunu ve direncini koruyabilmesi için, sağlıklı beslenmesine önem verilmelidir.

Bir Cevap Yazın