Panik odası nedir?

Jodie Fospanik odasiter ismi ile anılan 2002 yapımı bir film olan “Panic Room (Panik Odası)”; panik odalarının gerçek yaşamlarda kullanılabilirliklerini de tartışmalara taşımıştır.

Panik odası, günlük yaşantımızda da uygulanması mümkün olan bir mimari tercihtir. Deprem başta olmak üzere, kapalı mekanda yaşanabilecek hayati risklere karşın bir nevi sığınak görevi gören panik odaları, arzu edilen her ebatta ve donanımda tüketiciye özel üretilmektedirler.

Panik odası, bir odanın tamamı ya da bir oda içinde belirli bir kısım kullanılarak oluşturulurlar. Üretici firmanın yapacağı fizibilite ile ebatları ve konumu belirlenen panik odası, çelik konstrüksiyon kullanılarak imal edilir. Oda içinde sabitlenmiş dolaplar, zeminde oksijen ve su tankı gibi hayati fonksiyona sahip ilave donanımlar yer alır. Panik odalarında aydınlatma ihtiyacını gören akülü sistemler yer alır. Bu sistemler; ortalama bir hafta aydınlanma ihtiyacını efektif bir şekilde karşılamak üzere dizayn edilirler.

Evin içine montajı yapıldıktan sonra panik odaları, dolap içleri de kullanılarak deprem, vb. bir durumda gerekli olacak tüm malzemeler ile donatılır.

Panik odaları sadece evlerde değil, ulaşım araçlarında (gemi gibi büyük olanlarında), işyerlerinde de uygulanmaktadır. İşyerlerinde; deprem, sel, vb.doğal afetlerin yaşanması halinde zarar görmeleri durumunun kurumu önemli zarara uğratacağı dosyalar, eşyalar, vb. herşey bu odalarda muhafaza edilirler. Hazırlanan ayrıntılı acil durum planları ile personelin acil durum anında panik odalarını kullanma yol ve yordamı önceden belirlenir.

Panik odaları sadece doğal afetlere karşı değil, yaşanabilecek herhangi bir saldırı eylemine karşı da güvenli birer sığınak olarak görev yapmaktadırlar. Bu nedenle, bu odalarda iletişim sağlanması için de gerekli alt yapı ve donanım bulunmalıdır.

Panik odası tasarımında sınır olmadığı için, önemli olan tüketicinin ihtiyacını ve imkanlarını net bir şekilde ortaya koymasıdır. Sonrasında üretici firma bu ihtiyacı en efektif şekilde karşılayacak uygun tasarımı gerçekleştirecektir.

Bir Cevap Yazın