Pancarlı lahana salatası nasıl yapılır?

Pancar ve kırmızı lahana, birbirinden faydalı iki sebzedir. Bu iki sebzeye mutlaka haftada iki kez sofralarınızda yer vermenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle pancarın faydalarına bakacak olursak, mide ve bağırsak hastalıklarına karşı sizi korur. İştahınızı açar ve aynı zamanda yemeklerin sindiriminde size yardımcı olur. Düzenli tüketiminizde midenizin artık sizi eskisi kadar hiç üzmediğini farkedeceksiniz. Yine aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da son derece iyi gelir. İdrar söktürücü ve kabızlığı giderici özelliği ile rahatlamanıza yardımcı olur. Bununla beraber karaciğerinizin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerinizin sebebi olan kansızlığa karşı vücudunuzun direncini arttırır.

Pekala, pancar böyleyken kırmızı lahananın vücudumuz için faydaları nelerdir? Saymakla bitmeyecek olsa da sizlere bizim için önemli olan birkaç yararından örnekler verelim. Öncelikli olarak çağımızın hastalığı olan kansere karşı son derece koruyucu bir besindir. Bunun yanısıra kalp ve damar hastalıklarına karşı da vücudunuzu korur. Kırmızı lahana vücudumuz için adeta bir şifa hazinesidir. İki sebzenin de birbirinden faydalı olduğunu öğrendikten sonra bunların birleşiminden meydana gelen lezzetli ve sağlık deposu bir salatayı yememek olmaz, ne dersiniz? Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan salatamızın yapımı için gerekli olan malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim.

Malzemeler

 • 2 adet pancar
 • 1 dilim lahana
 • 1 kase yoğurt
 • 2 diş sarımsak
 • tuz
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı

pancarsalatasi

 1. Öncelikli olarak lahananızı blender yardımı ile robottan geçiriniz. Küçük küçük doğranmış vaziyete gelene kadar işlemi sürdürünüz; ama püre haline gelmeden robottan alınız.
 2. Pancarlarınızı haşlayınız.
 3. Lahananızın içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tutam tuz ilave ediniz ve karıştırınız.
 4. Haşlamış olduğunuz pancarları rendeleyerek, acı suyunu sıkınız ve lahananıza ilave ediniz.
 5. Sarımsaklarınızı rendeleyiniz.
 6. Ayrı bir kasede çırpmış olduğunuz yoğurduğunuza sarımsaklarını ve salata karışımınızı ilave ederek, yoğurt ile malzemeleri harmanlayınız ve servis ediniz.

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın