Mevlit kandili nedir?

mevlid-kandili-nedirMevlit, kelime manası ile doğmak,  doğum zamanı ve doğum yeri anlamına gelmektedir. İslam dîninde ve müslümanlar arasında Mevlit denilince Hazreti Muhammed (SAV)’in doğumu akla gelmektedir. Bunun için bu gece mevlit kandili olarak kutlanır. Yani mevlit kandili, Rebi-ül evvel ayının onbirinci gecenin onikinci günü sabahına doğru arada kalan gecede Peygamber Efendimiz dünyaya geldiği için her sene bu gecede mevlit kandili olarak kutlanır. Bu gece müslümanların bayramı olarak kutlanır. Yani bu gece Peygamber efendimizin doğumu ile insanoğlunun karanlıklardan kurtlarak aydınlığa ulaştığı, insanın dünyaya geliş gayesinin hikmetini öğrendiği, dünyanın yaratılmasının hikmeti, Allah’ın varlığı, birliği ve ahiretin varlığı ile daha birçok beşerin çözemediği sırları çözülmesinde ve anlaşılmasında bu gece müslümanlar için büyük bir önem arz etmektedir.

Başka bir ifade ile mevlit kandili mana olarak beşeriyetin kurtuluş için gönderilen son peygamberin yani peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in kameri aylardan olan Rebi-ül evvel ayının 12’nci gecesi olarak kutlanan bu geceye verilen isimdir. Bu gecenin mana ciheti ile ehemmiyeti büyüktür.

Bu kadar deter verilmesinin sebebi hikmeti ise Peygamber efendimizin doğduğu çağda insanoğlu cehalet, zulüm, ahlaksızlık ve daha birçok toplum içinde yaşanan korkunç şeyler başını almış yürümüş, putperestlik inancı artmış, insanoğlu dünyada yaşayamaz bir hale gelmiş durumda idi. Peygamber efendimizin dünyaya teşrifi bir kurtarıcı manası ile beraber yukarıda saydığımız şeyler izale olmaya başlamış, insanlık bu şeylerden kurtulmaya başlamış ve dünya yaşanır bir hale gelmeye başlamıştır. Tarih boyu anlaşılamayan ve çözülemeyen sırlar ve herşeyin hakikatı hakiki manada ile anlaşılmıştır.

Mevlit kandilinin kutlanmaya başlanması, Peygamber Efendimizden 3-4 yüzyıl sonra başlanmıştır. İslamiyette kabul edilen bid’ayı hasene kısmından olarak kabul edilir. Bu gecenin meşruiyeti noktasında İbn-i Hacer’den İbn-i Abbas’tan rivayetle bir hadisle anlatılmıştır.

Mevlit kandilinde yapılması gereken şeyler ilk olarak peygamber efendimize çokça salavatı şerife getirmek, geceyi namaz, dua, ibadet ve Kur’an okuma ile geçirmek daha faziletlidir. Camide cemaatle beraber bu geceyi kutlamak ve gecenin kalan kısmında evde bu gece iyi değerlendirmek, diğer kandiller de olduğu gibi büyük bir fazilettir.

Bir Cevap Yazın