Özgüven nasıl geliştirilir?

Eğer başarılı olmak istiyorsanız, özgüven gerekir. Başkasına güvendiğiniz kadar, kendinize güvenmiyorsanız, o zaman özgüven eksikliğiniz tavan yapmış durumda. Yapmanız gereken bazı egzersizlerle özgüven durumunuzu eksiden artıya çekmeniz gerekir. Bunu adım adım yapabilirsiniz. Ne kadar zeki ve çalışkan olduğunuza odaklandıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekilde:ozguven-cesaret-271x300

  1. Başkalarını yargılamayı bırakın. Evet, kim ne yapıyorsa, neden yapıyorsa haklı bir sebebinin olacağını bilin. O haklı sebebi anlamaya çalışarak, insanlar üzerinde anlayış ve düşünce sisteminizin gelişmesini sağlayın.
  2. Görsel imajınıza bir bakın. Neyi beğenmiyorsanız, onu düzenleyin. Üzerinize oturan elbiseler giyin. Ne çok bol, ne de çok dar. Temiz ve ciddiliğinizi yansıtacak kıyafetler giyin. Millet size baktığı zaman önemli biri olduğunuzu veya düşünce dünyasından çıkmış bir fikir adamı olduğunuzu anlasın.
  3. Arada sırada gülmek için şaka videolarını veya sizi güldürmeyi başaran arkadaşlarınızla bir araya gelin. Gülmeyi, tebessümü üzerinizden eksik etmeyin. Bunlar vücudun gerginliğini ortadan kaldırır.
  4. Kendinize zaman ayırın. Gelişimiz için neler yapacağınızı düşünebileceğiniz sessiz bir mekana çekilin. Olumsuzluklara değil, olumluya ve yükselmeye odaklanacağınız düşüncelere ve hayallere dalın. Yanınızda mümkünse akıllı telefonunuz olmasın. Sadece siz ve düşüncelerinizin olmasını sağlayın.
  5. Harcamalarınızı denetleyin. Bütçe tutun. Bunu yaptığınızda kendinizi daha zengin ve ekonomik yönden yeterli hissedeceksiniz. Paranızı daha verimli işlere harcamak için düşünceler ve fikirler üreteceksiniz. Günlük harcamalarınızı yazın. Hesaplayın…
  6. Sözlerinize dikkat edin. Verdiğiniz sözleri tutmaya çalışın. Dilinize hakim olmayı bilin. Hedeflerinizi de aynı şekilde seviyeli tutun. Yükseklere çıkmak için öncelikle altlarda sürünmeniz ve gerçekleştirmeniz gerekenler var.
  7. Kendinizi sevin. Tipiz nasıl olursa olsun, onunla barışmak zorundasınız. Eğer barışık olursanız, başarılı olursunuz. Kendini beğenmeyen kişiler, hayattan kendilerini soyutlarlar. Siz vücudunuzu sevin. Ona bakın, ilgi gösterin.

Bir Cevap Yazın