Özgeçmiş (cv) nasıl yazılır?

Özgeçmiş, iş arama sürecindeki en önemli aşamalardan biridir. Özgeçmişiniz bir nevi işverenler ile konuşma dilinizdir. Başvuracağınız işin gerektirdiği nitelikleri ne kadar iyi bilirseniz, işin size uygunluğunu o kadar iyi hesaplayabilirsiniz ve iş için alınmanızdaki olumlu yönleri özgeçmişinizde belirtirsiniz.

Özgeçmişiniz beyaz, düz bir kâğıda daktilo ya da bilgisayar ile yazılmış olmalıdır.

Özgeçmiş genel olarak iletişim bilgileriniz, hedefiniz, kişisel bilgileriniz, iş hayatındaki deneyimleriniz, eğitim bilgileriniz, varsa aldığınız eğitimler hakkında bilgiler, yabancı dil ve bilgisayar bilgi düzeyiniz ve son olarak referanslarınızın yazılı olduğu bölümlerden oluşur.

Özgeçmişinizi yazarken günümüzden geçmişe doğru bir yolculuğa çıktığınızı farz edin.

Bu nedenle her başlık altına ayrıntıları yazarken en yakın tarihli olanlar en başa yazılmalı ve en uzak tarihli olanlarda en altta yer almalıdır. Bunun nedeni, günümüzde işverenlerin, kişilerin genel olarak ne yaptıklarından ziyade şuan ki donanımları ile ilgileniyor olmalarıdır.

Özgeçmişe isminiz, ikamet adresiniz ve telefon numaranız, e-posta adresiniz gibi iletişim bilgilerinizi vermekle başlayın.

Başvurduğunuz pozisyonu ve iş hedeflerinizi belirtin.

İş ve eğitim hayatı bilgilerinize geçmeden önce, medeni haliniz, doğum tarihi/yeri, cinsiyet gibi genel kişisel bilgilerinize yer verin. Bunların yanı sıra hangi ülkenin vatandaşı olduğunuz, sürücü belgesine sahip olup olmadığınız, seyahat edebilirlik engelinizin olup olmadığına dair bilgileri de yazmakta fayda vardır.

İş hayatındaki deneyimlerinizi yazarken yine günümüzden geçmişe doğru bir sıralama yöntemini izleyeceğiz. En başa, son çalıştığınız iş pozisyonu ve başlangıç-bitiş tarihi olmak üzere çalışma süreniz hakkında bilgi yazılır. Hemen altında firma ya da işveren bilgileri yer alır. Son olarak da çalıştığınız pozisyonun kısa bir tanımı, o pozisyonda yaptıklarınızın birkaç kelime ile özetine yer veririz. Bu şekilde ilk iş deneyiminize kadar, sırası ile daha eski tarihli deneyimlerinizi işveren ile paylaşmış oluruz. Burada bir not belirtmek gerekirse, eğitim hayatınızdaki staj deneyimlerinize de bu kategoride yer verebilirsiniz.

Eğitim hayatınız şüphesiz ana okul ya da ilkokuldan başlar. Ancak özgeçmişin diğer bölümlerinden farklı olarak bu bölümde, eğitim hayatınızın bütünü yerine sadece son mezun olduğunuz okullar yazılmalıdır. Yaygın olarak en uygunu ön lisans/lisans düzeyindeki okullardan yazılmaya başlanmasıdır. Ancak lise ve lise düzeyindeki okulda aldığınız eğitimin, daha sonraki eğitim hayatınıza ve iş hayatınıza etki ettiğini düşünüyorsanız, lise bilgilerinize de yer verebilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse tekstil sektöründe çalışıyor, üniversite eğitiminizin yanı sıra lisede de tekstil vb. bölümlerden mezunsanız özgeçmişinize bu bilgiyi yazmakta fayda vardır. Eğitim aldığımız okullar yine iş deneyimlerimize yer verdiğimiz bölümdeki gibi son mezun olduğumuz okuldan daha önceki mezuniyetlerimize kadar eski tarihlere giden bir sıra ile yazılmalıdır. Eğitim bilgilerinin yazılmasındaki ayrıntıya gelince: ilk başta okul ismi ve eğitim sürenizin tespiti için başlangıç-bitiriş tarihleriniz, sonrasında varsa bölüm ismi yer almalıdır.

Bir sonraki bölümde eğitim hayatınızdaki bilgilere ek niteliğinde olan varsa özel bir eğitim ya da seminere katılmışlığınız, bu eğitimin ismi ve eğitimi veren kurumun/kişinin adını belirtiniz.

Yabancı dillerden hangisini ne derece iyi bildiğinizi ve bu eğitimi nereden aldığınızı yazarsınız. Bilgisayar bilginize de aynı şekilde yer verirsiniz. Bilgisayar programlarından hangilerini bildiğinizi ve bu bilgilerin yine ne düzeyde olduğu ve eğitimini nerede aldığınızı belirtirsiniz.

Son olarak da size referans olan kişiler varsa, bu kişilerin çalıştığı firma ismi ve bu firmadaki pozisyonları ve kişi ad-soyadı, ulaşılabilecek telefon numarası ya da e-posta adresi şeklinde bilgi verilir.

Bir Cevap Yazın