Özdere neresidir?

İzmozdereir ilimizin Menderes ilçesine bağlı bir belde olan Özdere, son dönemde öne çıkan tatil beldelerinden biridir. Özdere; Hititler döneminde “Kasura”, İyonyalılar döneminde “Dioshieron”, Osmanlılar döneminde ise “Kesri, “Kesre” adları ile anılmıştır. Cumhuriyet döneminde ise 1960 yılından itibaren bu şirin belde “Özdere” adı ile anılmaya başlamıştır.

M.Ö. 5000 yılı gibi oldukça eski tarihlere uzanan geçmişinin getirdiği tarihsel zenginliğinin yanı sıra, sıradışı doğal güzellikleri ile Özdere, önümüzdeki yıllarda popülaritesini hızla artıracak gibi görünmektedir. Zira, Özdere, Menderes ilçesinin Bakanlar Kurulu tarafından onaylı tek turizm beldesidir.

Özdere beldesi, mahalli idareye sahip iken, 2008 yılında çıkarılan ve büyükşehir sınırlarında olan belde belediyelerinin kaldırılması yönündeki mevzuat ile Menderes İlçe Belediyesine bağlı hale getirilmiştir.

Özdere’de görülmesi gereken önemli tarihi yerlerden biri Claros Antik Kenti’dir. İzmir’in 50 km kadar güneyinde kalan bu antik kentin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Kolophon’un baş tanrısı Apollo adına inşa edilen Claros, hiçbir zaman bağımsız bir kent olmamış, Kolophon’a bağlı bir kent olarak kalmıştır.

Bu bölgenin her dönem bir korsan yatağı olduğuna dair ifadelere kayıtlarda rastlanılmaktadır. Bu nedenle Doğanbey’de bulunan Çıfıt Kalesi’ne “Korsan Kalesi” adı da verilmektedir. Tarihte bu bölgede çok büyük korsanlık olaylarının yaşandığına dair izler bulunmuştur.

Özdere bölgesindeki ilk Türk yerleşimi, Aydınoğulları’ndan Umur Bey’in 1329 yılında Doğanbey ve çevresini ele geçirmesi ile başlamıştır. Bu dönemde Doğanbey önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.

Özdere’de nüfus kışları 15 bin civarında iken, yazın bu rakam 100 bini aşmaktadır. Yörede 4 ve 5 yıldızlı tesislerin de her geçen gün artan sayıda tesis edilmesiyle yerli ve yabancı turist çekme oranı da hızla artmaktadır. Bakir doğası, eşsiz güzellikleri, zengin tarihi, modern tesisleri ile Özdere kaliteli ve özgün bir tatil geçirme arzusunda olanları ağırlamak için her daim hazır!

Bir Cevap Yazın