Oy kullanmanın önemi nedir?

Oy kullanmak herşeyden evvel bizlerin vatandaşlık görevidir. Hepimiz biliyoruz ki devletin millete karşı  olduğu gibi, milletin de devlete karşı birtakım görevleri bulunur ve bu görevlerin başında da oy kullanmak gelir. Oy kullanmak halkın içerisinde yaşadığı devlet yönetiminde söz sahibi olabilmesinin tek yoludur. Halkın kendi geleceğini kendisinin tayin etmesidir. Dolayısıyla da büyük önem taşır. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda halkın sözü geçerlidir ve oy kullanmak da demokrasinin bir gereğidir.

oykullan

Kendi düşünceniz ne ise, bunu ifade etmek ve pek çok parti arasından sizin için doğru olanı beyan etmek yalnızca oyunuzu sandıkta kullanmanız sayesinde olur. Kendiniz, aileniz, milletiniz, vatanınız için en doğru olanı tercih etmeli ve desteklemelisiniz. Oy kullanmak demokrasinin adeta işleyen bir kolu gibidir. Hatta ve hatta demokrasinin en önemli uzvudur. Devletin bizlere tanımış olduğu bu hakkı kullanmalı, sandığa gidip oyumuzu kullanmalıyız.

Ülkemizde maalesef ki oy kullanmanın önemi yeteri kadar farkedilmiş değildir. Pek çok kişi hem oy kullanmamakta hem de gidişattan ötürü memnunsuzluk yaşamaktadır. Oysa ki sade ve sadece oy kullandığınızda birey olarak siyasete katılmış ve ülke yönetiminde söz sahibi olmuş olursunuz. Dolayısıyla eleştirme hakkı da yalnızca oy kullanan kişilerindir. Devlete karşı olan sorumluluğunu yerine getirmeyen kişilerin devlet yönetimine dair eleştiride bulunması oldukça yararsızdır.

Bir ülkenin geleceğini tayin etmek için nerede yaşıyor olursanız olun mutlaka gidip oyunuzu kullanmalısınız. Eğer ki tatil planınız ya da çeşitli ülke dışı seyahatleriniz bulunuyorsa bunları ertelemeli ya da oy kullanmak için günü birliğine geri gelmelisiniz. ”Bir oy eksik olsa ne olacak” ya da ”Benim oyumdan ne olur ki” gibi düşüncelere kapılmamalısınız. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak devlete karşı olan sorumluluğunuz kaçmamalı, yerine getirmelisiniz.

Seçimler seçmenlerle beraber anlam kazanır. Atalarımızın da dediği gibi “Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır.” Hepimiz biriz, hep beraber bütünüz. Dolayısıyla bizim, milletimizin ve henüz doğmamış olan geleğimiz çocuklar için hepimiz 30 Mart 2014 tarihinde sandık başında olalım.

Bir Cevap Yazın