Overclock nedir?

Bilgisayar dünyasında birçok kullanıcı tarafından merak edilen Overclock işlemi, ilk bakışta mümkün olmayan bir işlem gibi görünebilir. Türkçe kaynaklarda “hız aşırtma” olarak bahsedilen Overclock işleminin aslında tam Türkçe karşılığı hızın arttırılmasıdır. Overclock işlemi ile gerçek anlamda bilgisayar donanımlarının sunduğu performans belirli bir seviyeye kadar arttırılabilir ve böylece ilgili bilgisayar donanımı üretici firmanın öngördüğü işlem kapasitesinin üzerine çıkabilir. Yani bir başka değişle Overclock işlemi bilgisayar dünyasında yayılmış bir şehir efsanesi değil, doğrudan uygulanabilen ve sonuçları kesin bir biçimde saptanabilen bir hız arttırma işlemidir.

Overclock yaparak bilgisayarlarda kullanım hızının arttırılması büyük bir çoğunlukla bilgisayarın işlemcisinin performansını arttırmak demektir. Bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemi ister Windows ister Linux tabanlı olsun yapılan tüm işlemler doğrudan işlemci tarafından gerçekleştirildiğinden, Overclock işlemi ile işlemcinin kapasitesini arttırmak direk olarak bilgisayarın kullanım hızını arttıracaktır. İlk bakışta gerçekten yapılabilir bir işlem olması ve sonuç olarak bilgisayarı daha da hızlandıracak olması nedeniyle Overclock işlemi kullanıcılara cazip gelse de, bu işlem ile bir takım risklerin de baştan kabul edildiği unutulmamalıdır.

Overclock işlemi ile bilgisayar işlemcisinin hızını arttırmak, donanımda herhangi bir değişikliğe gidilmeden genellikle “yazılım kullanılması” ile gerçekleştirilir. Overclock kavramı her ne kadar donanımın performansını arttırmak için dışarıdan fiziksel müdahaleyi de kapsasa da, bu tür mekanik işlemler ileri seviyede elektronik bilgisi gerektirdiğinden dünya genelinde Overclock denince akla ilk olarak yazılımlar yani programlar gelir. Bilgisayarın işletim sistemine uyumlu olan bir Overclock yazılımının internetten indirilmesi ile birkaç dakika gibi kısa bir süre zarfında işlemci performansının arttırılması mümkündür.

Overclock işlemi için tercih edilecek yazılım doğru belirlenmesi ise kritik derecede önemli bir konu olup, yanlış seçimlerin size yeni bir işlemciye mal olabileceği de bir gerçektir. Zira Overclock programlar ile bir işlemcinin performansının artması için işlemcinin daha fazla enerji kullanması gerekir ki, bu enerji de söz konusu bilgisayar olduğunda elektrik anlamına gelmektedir. Birçok insanın bildiği gibi bilgisayar işlemcisi ne kadar fazla elektrik kullanırsa o kadar fazla ısınacak ve sonuç olarak işlemcinin ömrü de doğru orantılı biçimde kısalacaktır. Yani kısacası Overclock işlemi ile işlemcinin performansını arttırmaya çalışmak, işlemcinin aşırı ısınması sonucunda ömrünün kısalmasına ya da doğrudan yüksek sıcaklık nedeniyle işlemcinin yanmasına neden olabilecek bir işlemdir. Bu nedenle Overclock işlemine gidilmeden önce kullanılan bilgisayar donanımı hakkında detaylı bir araştırma yapılması ve sistemin kaldırabileceği oranda Overclock yapılması büyük önem taşır.

Rahnansaika

 

Bir Cevap Yazın