Nazca çizgileri nedir?

Eski insanlar, taşları nasıl yerinden çıkarıp, onları kilometrelerce nasıl taşıyıp yerine koyabilmişler henüz daha sırrını korumaktadır. Çağımızın teknolojisinde bile zor olan bu uygulamalardan en şaşırtıcısı kuşkusuz piramitlerdir.  Kitapları 40 milyonun üzerinde satmış olan Erich von Daniken, Maya kralı Pacal’ın mezar kapağında oymalarda bir uzay gemisi kullanan bir astronot olduğunu söylemektedir. Astronot elleri ile uzay gemisinin kullanırken, burnunda oksijen maskesine benzer bir alet olduğunu ve uzay aracının dışında ise aleve benzer bir egzozun olduğundan bahseder.

Maya kültürünü bilen pek çok arkeolog ve araştırmacı, bu oymaları farklı yorumlamaktadır. Uzay gemisi kumandaları Maya güneşini, pedallar ise Mayalarda ölümün simgesi olan deniz kabuğudur. Maske ise Maya kralları tarafından kullanılan özel bir ziynet eşyasıdır. Daniken’in astronotu aslında Maya kralı Pacal’dır. Von Dainiken’in önemli savlarından biri uzaylı ziyaretçilerin, bir uzay gemisi yapımı için işaretler bıraktığıdır. Çölde bulunan bu uzun ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen, gökyüzünden gözüken bu çizgilere Nazca çizgileri denilmektedir. Bu çizgilerin dini törenler için bir çok insan tarafından çiğnenerek yapılmış olma olasılığı yüksektir. Tarih öncesi insanların o günlerin teknolojileri ile bunları nasıl yaptığını bilemiyoruz ama, ellerinde var olan teknoloji ile yapılabileceğinin akla yatkın yollarının olduğunu da biliyoruz. Piramit inşası için, basit çamur kaplı höyükler için kullanılan tekniklerin daha sonra biriket ve taş blok kullanımına dönmesi ile geliştiğini düşünmekteyiz. Oldukça yumuşak büyük kireç taşı blokları sert taş kesici aletler ile taş ocağından çıkarılıp, getirilen kütükler üzerinde yuvarlanarak yürütülmüş olduğu düşünülmektedir. Nil nehrinde sallar yardımı ile piramit inşa alanına götürülmüş olduğuna dair yazıtlar bulunmuştur. Piramit dış kısmına yapılan rampalar ile de taşınmış ve yerine konulmuştur.

Bilim adamları, uzaylıların buraya geldiği konusunda bir şey kanıtlayamasalar da bu savlar bizlerin aklında daima soru işareti yaratmaktadır. Fakat astronotların var olduklarına dair kanıtlar çıkarılırsa bilim açısından bu gerçek kabul edilecektir.

7 thoughts on “Nazca çizgileri nedir?

 • 19 Nisan 2014 tarihinde, saat 20:45
  Permalink

  Nazca çizcileri efsaneye göre uzaylılar çizmiş

  Yanıtla
 • 13 Mart 2014 tarihinde, saat 12:45
  Permalink

  amac nedir neden yapılmış

  Yanıtla
 • 11 Mart 2014 tarihinde, saat 13:16
  Permalink

  nazca çizgileri neye yarar

  Yanıtla
  • 18 Mart 2014 tarihinde, saat 16:43
   Permalink

   insanlara bazı bilgiler ulaştırmaya yarar

 • 09 Mart 2014 tarihinde, saat 13:52
  Permalink

  nazca şekillerini nden yapmıştırlar

  Yanıtla
 • 05 Mart 2014 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  nazca başlığı altında piramitleri yazmışsınız bilgilerinize

  Yanıtla
  • 17 Mart 2014 tarihinde, saat 19:29
   Permalink

   bi sen dikkat etmişsin ¤

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: