Organik saç boyalarının özellikleri nelerdir?

Organik boyaların saç rengini açma surumu söz konusu değildir. Dolayısı ile koyu renkli saçınızı açık tona çevirebileceğinizi söyleniyorsa amonyak sayesinde saç rengi açılır. Aksine organik boyalar içinde amonyak bulunmaz. Bulunursa da o ürün organik değildir.

Organik saç boyaları saçı besleme ve dolgunluk kazandırma özelliğine sahiptir. Boyama tekrarlandıkça yoğunluğu artar. Ancak organik boyalarda deride kurumaya, kepeklenmeye veya yaralara da neden olabilir. Bu nedenle saçınızı boyamadan önce tavsiye edilen cilt testlerinden yapılması önerilir.

Organik boyalarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus BDIH yani diğer bir deyişle Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik Sertifikasına sahip olmasıdır.

İçinde rezorsinol, amonyak, phenylene diamine ve hidrojen peroksit bulunuyorsa organik değildir.

Organik boyalar beyaz kapatmaz. Böyle bir özelliği tespit edilmemiştir. Dolayısı ile boyamadan bir süre sonra boya akarak beyazlarınız yeniden görünmeye başlar.

Kimyasal boyalara kıyasla boyanın saça nüfus etmesi daha uzun zaman alır ve bekleme süresi daha uzundur. Tabı bu boyanın rengine göre de değişir. Kızıl tonları çok bekletilirse turuncu tonlara kadar açılma gösterebilir.

Organik boyalardan sonra şampuanla yıkanmaz.

Bir Cevap Yazın