Makarna nasıl yapılır?

Makarna, her ne kadar İtalyan Mutfağı’nın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olsa da ülkemizde daha ziyade bekarların ve öğrencilerin vazgeçilmezi olmuştur. Makarna hızlı bir şekilde pişirilebilen ve kişinin zevkine göre sınırsız seçenekli soslarla yenilebilen bir yiyecek olduğu için hemen hemen tarafından sevilir. Herkesin zevkine uygun olan bir makarna sosu bulunduğu gibi, her insanın da makarnanın sertliği konusunda farklı bir zevki vardır. Makarna pişirmek için tek ihtiyacınız olan şeyin su olması da, dünya genelinde bu kadar çok insanın neden makarna tutkunu olduğunu göstermektedir.

Hazır makarna pişirmek için ilk olarak yapmanız gereken üreticinin tavsiye ettiği pişirme yöntemi ve süresidir. İdeal makarna pişirme süresi kişiden kişiye göre değişmek beraber genel olarak 8-9 dakika olarak kabul edilse de, makarnanın hamurunda kullanılan farklı maddeler bu sürenin daha uzun ya da kısa olmasına neden olabilir. Bu nedenden ötürü satın aldığınız makarnanın arka kısmında yazan üretici tavsiyelerini okumayı ihmal etmeyin.

Makarnalar ülkemizde genel olarak 500 gramlık poşetlerde satılır ve siz de eğer bir paket makarnanın tamamını pişirecekseniz en azından 1,5-2 litre suya ihtiyacınız var demektir. Kaynar su dolu tencerenizin içerisine makarnaları ilk attığınız da bu su çok fazlaymış gibi görünse de, 5 dakika sonra makarnalar şişmeye başlayınca aslında ideal su seviyesinin korunduğunu göreceksiniz. Tenceredeki makarnaların tamamının aynı oranda ve aynı hızda pişmesi için suyun yeterli olması ve makarnaların su içerisinde birbirine yapılmaması gerekir. Çoğu insan makarnaların pişerken yapışmasından şikayet etse de, aslında bunun nedeni yeterli su olmadan pişirilen makarnaların birbirine yapışmasıdır.

Bazı insanlar da makarnanın suyuna birkaç damla yağ damlatarak yapışmanın önüne geçmeye çalışılsa da, yağın yoğunluğu sudan az olduğundan makarnanın pişme suyuna eklenen yağ yalnızca üst yüzeyde kalacak ve makarnaların yapışmamasını sağlamayacaktır. Makarna suyuna 2-3 çorba kaşığı tuz atmanız, suyun kaynama derecesini küçük bir oranda da olsa arttırarak, makarnalarınızın daha hızlı pişmesini sağlayacaktır. Her insanın sevdiği makarna yumuşaklığı farklıdır ve bazı insanlar İtalyanların “Aldante” dediği az pişmiş makarnayı sever. Siz de pişen makarnanın tadına bakarak kendi zevkinize göre ideal pişirme süresini belirleyin. Son olarak; makarnanızı süzerken “kesinlikle” soğuk sudan geçirmeyin. Bu işlem makarnanın tüm lezzetinin ve besin değerinin boşa gitmesine neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın