Organik domates nedir?

Yakın tarihe kadar insanlık tarafından pek de bilinmeyen domates aslında insan sağlığı üzerinde inanılmaz etkili bir  sebzedir. Tabi ki domatesin yararlarından faydalanmak için öncelikle yediğiniz domatesin doğal tohumdan üretilmiş  olması gerekmektedir. Günümüzde ülkemizde de kullanılmaya başlanılan GDO’lu tohumlardan üretilen domatesleri  tüketmekten kaçının. Organik olarak ve doğal tohumlardan yetiştirilen domateslere göre GDO’lu tohumlardan üretilmiş  domatesler, insan sağlığına yarardan çok zarar getirmektedir. Organik domates ise binlerce yıl öncesinde yetişen domatesler ile aynı genlere sahip ve tamamen doğal yollardan elde edilmiş domates tohumlarının, toprağa ekildikten sonra da herhangi bir kimyasal ilaç katılmadan doğal yollar ile üretilmesidir. Asıl şifalı olan domates bu şekilde organik olarak yetiştirilen domatestir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda domatesin bir yaz sebzesi olduğudur. Yazın tüketeceğiniz domates çok daha faydalı olup, kışın serada inorganik yollarda yetiştirilen domateslerden çok daha yararlıdır. Tüm sebze meyveler için  genelleme yapılmasa da genel olarak tüm sebze ve meyveler mevsiminde tüketilince insan sağlığına olumlu etki ederler. Birçok insan tarafından bilinmeyen domatesin faydalarını kısaca şöyle sıralayabiliriz; kolestrolün dengelenmesine yardımcı olur, kalp yağlanmasını önleyicidir, gözlere faydalıdır, prostat ve idrar yapma zorluğunu gidericidir ve antioksidan özellikleri vardır.

Toplumumuzda genel olarak bilinenin aksine gözlere faydalı olduğu sanılan havucun aksine göz tansiyonunun düşürülmesinde domates çok etkilidir. Kalp yağlanması ve kalp büyümesini önleyici etkisi vardır. Sabahları kahvaltıdan hemen önce içilen yarım bardak domates suyu yukarıda verilen birçok rahatsızlığın önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle yoğun biçimde spor yapan ya da efor gerektiren işlerde çalışan kişilerin kalp rahatsızlıklarını  önlemek için domates tüketmelerinde büyük önem vardır.

Domatesin alerjik etkisi olduğunu unutmayınız. Doktorunuza başvurarak domatese alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz ileride karşılaşabileceğiniz sorunları önlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı egzama hastalarında domates tüketimi egzamayı arttıran bir etki göstermektedir. Çiğ haldeki domatesi kontrollü bir biçimde yemeleri bu egzama hastaları için göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Eğer domatese alerjiniz varsa brokoli yiyerek ihtiyacınız olan maddeleri vücudunuza alabilirsiniz.  Son olarak; hepimizin doğal domates tohumlarımıza sahip çıkmanın önemini anlamalıyız ve gelecekte GDO’lu domateslere muhtaç kalmamız durumunda ciddi bir kanser ihtimali ile karşı karşıya olacağımızı bilmeliyiz.

Bir Cevap Yazın