Brokoli nasıl yenir?

Son yıllarda tüm dünyada yapılan araştırmalar, brokolinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini göz önüne sermiştir. Dünya çapında yaptığı araştırmalar ile tanınan bilim adamlarımızdan İbrahim Saraçoğlu, brokolinin prostat kanseri önleyici etkisi üzerine yaptığı çalışmalar ile özellikle birçok hekimin hastalarına bu bitkiyi önermesini sağlamıştır. Böylece ülkemizde son dönemde faydalarının farkına varılabilen brokoli, hem içerdiği yüksek miktardaki vitaminler hem de lif yapısı sayesinde mucize niteliğinde bir bitkidir.

Uzun vadede düzenli tüketimi sayesinde başta protstat kanseri olmak üzere birçok kanser türünün önlenmesinde etkili olan brokoli, ayrıca lif yapısı sayesinde diyet yapanlarında vazgeçilmez yiyeceği haline gelmiştir. Bu kadar faydası brokoli bitsini alırken dikkat etmeniz gereken son derece önemli noktalar var. Doğru biçimde kullanılmayan brokolinin yarardan çok zarar sağlayacağını unutmayın. Brokoli bitkisini ülkemize tanıtan İbrahim Saraçoğlu, brokolinin faydalarıdan yararlanabilemek için doğru şekilde kullanılması ve sağlıklı bitkilerin satın alınması gerektiğinin altını çizmiştir.

Marketten ya da pazardan aldığınız brokolinin taze olması dikkat etmeniz gereken birinci noktadır. Taze brokoli yeşil olur, sararmış olanları almaktan kaçının. Satın aldığınız brokoliyi buzdolabınızda 4 günden fazla bekletmeyin. En doğru kullanma biçimi pişireceğiniz kadar büyüklükte parçalara ayırıp fazlasını buzluğa koymaktır. Derin dondurucuya atılmış çiğ brokoli 6 ay kadar tazeliğini korumaya devam eder. Derin dondurucudan çıkarttığınız brokolinizi kaynar suda uzun süre haşlamayın. 10 dakikadan fazla pişen brokoli içindeki vitaminleri kaybeder.

Satın alacağınız brokolinin dış yapraklarını da kontrol etmeyi unutmayın. Yapraklarında böceklenme ya da böcek ısırıkları olan brokolileri kesinlikle almayın. Doğada her bitki kendini böceklerden korumak için çeşitli kimyasallar üretir.  Bu kimyasallar böcekleri uzak tutan bir zehir özelliğindedir ve insanlar içinde son derece zararlıdır. Bu zehirli kimyasalın  bulunduğu yaprağı ısıran böcekler zehirlenerek ölürler, böylece bitki kendini korumuş olur. Böcekler tarafından ısırılmış  ve bu zehirli kimyasalları yoğun biçimde üretmiş bir brokoli bitkisi, pişirildiği zaman insanlara faydalı olan maddelerini  kaybeder. İşte bu nedenden dolayı satın alacağınız brokolinin iç ve dış kısımlarında böcek ısırıkları ya da küçük  yumurtalar olup olmadığını kontrol etmenizde büyük fayda var.

Bir Cevap Yazın