Omlet yapmanın püf noktaları nedir?

Omlet yapmak isteyenler için verilebilecek tariflerin sayısı oldukça fazla olacaktır. Bazılarının kaygana olarak bildiği bu lezzetli tarif, biliyoruz ki hepinizin severek yemek isteyeceği bir seçenek. Sofraların vazgeçilmez tarifleri arasında olan omletin ana malzemesini yumurta oluşturur. Yapılışı çok basit olmasına rağmen, her zaman doğru şekilde pişirilmeyen bir yemektir. Omlet pişirmek incelik ister, malzemesinden tavasına kadar ayrı bir özen ister. Omlet pişirmek için en uygun tava, tabanı geniş olan ve kenarları yüksek olandır. Eğer alçak yüksekliği az olan bir tava kullanıyorsanız, omlet pişirmek için karışımı içine attığınızda fazla sallamayın deriz. Bir kaşıktan yardım alarak karıştırmanız yeterli gelecek. Tavanızın mutlaka yapışmayı önleyici seramik ya da teflon olmalı. Sizlere sade bir omlet tarifi vermek istiyoruz. Bu tarif omletin temel özelliklerini oluşturur. Dilerseniz hayal gücünüzü kullanıp, içine farklı malzemeler ilave ederek, omletinizi zenginleştirebilirsiniz.

omlet

Sade omlet tarifi için malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • Tuz, karabiber
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı su veya süt

Tek kişiye sade bir omlet yapmak isterseniz, 2 tane yumurtayı biraz tuz ve karabiberle beraber, bir kabın içinde iyice çırpın. Omletin lezzetli olması, biraz yumuşak olmasına da bağlıdır. Bu yumuşaklığı sağlamak isterseniz, içine bir yemek kaşığı kadar su ya da omletim daha lezzetli olsun diyorsanız süt ilave edebilirsiniz. Malzemelerin hepsini beraber iyice çırpın. Karışım açık sarı renge geldiği zaman, omletiniz pişmeye hazır olacak. Artık omlet pişireceğiniz tavanızı iyice ısıtmalısınız. Üzerinden hafif duman çıkana kadar bekleyin. Tavanın içine bir çorba kaşığı kadar tereyağı ilave edin. Tereyağı eriyince yumurta karışımını tavanın içine dökebilirsiniz. Omletin pişme aşaması yaklaşık olarak 15 saniye kadar sürer. Tavanızı biraz sallayarak, omletin pişmesini sağlayın. Tavanın uç kısmından tutarak, tavayı ters çevirip omleti tabağa döküp, konuklarınıza ya da kendinize servis edebilirsiniz. Omletin üzerini dilerseniz maydanoz yapraklarıyla süsleyebilirsiniz.

Birçok değişik malzeme kullanılıp yeni bir omlet tarifi yaratabilirsiniz. Mantarlı olanı, sebzelisi, kaşar peynirli olanı, zeytinlisi, ıspanaklısı ve domateslisi artık sizin damak tadınız neye uygunsa, her türlü malzemeyi kullanarak bu lezzeti tatma olanağına sahipsiniz. Omleti hazırlamak tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. İster kahvaltı sırasında, isterseniz akşam menünüze hazırlayıp,  severek yiyeceğiniz bir yemek olacaktır. Omlet yaparken kullandığınız yumurtalar taze olmalıdır. Baharat çeşitlerini seviyorsanız, dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Değişik malzemeleri kullanıp omlet pişirmeyi düşünüyorsanız, malzemelerini sırayla ilave etmeyi ihmal etmeyin. Kullanacağınız malzemeler ne kadar fazla olursa, tavanızın ebadı o kadar büyük olmalıdır. Küçük bir tavanın içinde çok fazla malzeme kullanarak yapacağınız omlet, sizin istediğiniz lezzette olmayacaktır. Kabarık bir omleti sevenler, bir yemek kaşığı suyun içine bir çay kaşığı mısır unu karıştırmalıdır. Bunu yumurtalı harcın içine iyice yedirirseniz, sizde kabarık bir omlet elde edeceksiniz. Artık istediğiniz omlet çeşidini pişirmeye hazırsınız, herkese afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın