Omega 3 nedir?

İnsan sağlığı açısında önemi çok büyük olmasına rağmen ülkemizde yakın geleceğe kadar hakkında pek de fazla bir bilgi sahibi olunmayan Omega 3, besinlerde bulunan yağ asitlerinin içerisinde bulunan bir maddedir. Omega 3 insanın sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan bir madde olmasına rağmen insan vücudu tarafından üretilememesi, bu maddenin besin yolu ile alınması gereğini ortaya çıkartır. Televizyon ve internet ortamında son yıllarda hakkında yapılan yorumlar nedeniyle birçok insan Omega 3 yağ asitlerinin orta yaş döneminde alınması gerektiğini düşünse de, aslında insanın Omega 3 ihtiyacı hayatının ilk dönemlerinde anne karnında başlar.

Anne karnından itibaren insanın gelişim sürecine dahil olan Omega 3, bebeğin sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi için kesinlikle gereklidir. Bebeklerin beyin gelişiminde büyük bir rol oynayan Omega 3, ayrıca göz yapısında retina üretimi üzerinde de etkilidir. Tüm bunların ötesinde yapılan klinik çalışmalar Omega 3 yağ asitlerinin erken doğum riskini de büyük oranda azalttığını göstermektedir. Hamileliğin doğal süresini tamamlamasını sağlayan Omega 3, bunun haricinde bebeğin sağlıklı bir biçimde kilo almasına da yardımcı olmaktadır.

İnsanın Omega 3 ihtiyacı çocukluk döneminde de devam ederek, beynin yaptığı birçok işlemin sürdürülebilmesi ve doğru şekilde gelişebilmesi için gereklidir. Çocuklarda matematiksel zekanın doğru şekilde gelişebilmesi için önemi büyük olan Omega 3 yağ asitleri, ayrıca okuma ve telaffuz gibi yetenekler üzerinde de etkilidir. Yapılan bilimsel araştırmalar Omega 3 eksikliği görülen çocukların hafızalarının gelişini tamamlayamadığını ortaya çıkarttığından, bu yağ asitlerinin hafızayı da güçlendirdiği saptanmıştır.

Yetişkinlerde depresyon tedavisinde de kullanılan Omega 3, yaşlılardaysa Alzheimer hastalığının hem önlenmesi hem de tedavisinde kullanılmaktadır. Düzenli bir şekilde Omega 3 alan insanların Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalinin azaldığı saptandığından, her insanın sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesi için düzenli olarak Omega 3 içeren gıdalar tüketmesi gerekir. Dikkat dağınıklığı ve çok kapsamlı davranış bozukluklarının da giderilmesine yardımcı olan Omega 3; saldırganlık, sinirli ruh hali, konsantrasyon bozuklukları, dikkat dağınıklığı gibi sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Yapılan son araştırmalar Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sisteminin etkin bir biçimde çalışması için de gerekli olduğunu ortaya çıkarttığından, genel anlamda Omega 3 yağ asitlerinin hastalıklardan korunmak için düzenli olarak tüketilmesi gerektiği söylenebilir. Kas ve iskelet sistemi için de gerekli olduğundan soğuk su balıkları, keten yağı, ada çayı yağı, kivi ve semizotu gibi besinlerin beslenme alışkanlıklarına dahil edilmesi gerekir.

 

Bir Cevap Yazın