Oktay Sinanoğlu kimdir?

Oktay Sinanoğlu“…Öğrenciler, gençler! Atatürk’ün ümidini boşa çıkartmayacaksınız. Yabancı dilleri de, ama önce kendi dilinizi, edebiyatınızı, tarihinizi iyi öğreneceksiniz. Bilim, matematik derslerinizi ortaokul ve lisede Türkçe anlattırınız, bu dersleri Türkçe kitaplardan çalışınız. Meseleler çözmeye, düşünmeye alışınız. Fen ve matematiği böylece iyi öğrenirsiniz; ezbersiz. Sonra bildiğiniz konunun İngilizce, Almanca, Rusça her ne yabancı dilse, terimlerini öğrenmek birkaç günlük işten ibaret kalacaktır…”

Hedef Türkiye adlı kitabında gençliğe bu şekilde seslenen, ‘Türk Aynştayn’ı olarak tanınan ve değişik ülkelerde iki kez Nobel Ödülü’ne aday gösterilen, profesör unvanına sahip kuantum kimyacısı ve moleküler biyologtur Oktay Sinanoğlu.

26 yaşında profesör unvanını alarak, 20. yüzyılda Yeyl Üniversitesi’nde bu sanı kazanan en genç öğretim üyesi olmayı başarmıştır. Profesörlüğe, 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak adım atmıştır.

Bir başkonsolosun oğlu olarak dünyaya gelen Sinanoğlu İtalya Bari’de dünyaya gelmiştir. Çocukluğunun ilk yıllarını yurt dışında geçirdikten sonra Türkiye’de yaşamaya başlamıştır.

Eğitim hayatı başarılarla doludur. Burslu olarak girdiği Ankara TED Koleji’nden birincilikle mezun olan Sinanoğlu, okulun verdiği bursla Kimya Mühendisliği eğitimi almak için ABD’ye gitmiştir. 1956 yılında ABD Kaliforniya Üniversitesi, Börkli Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdikten sonra Meseçusets Teknoloji Enstitüsü’nden birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi olmuş ve üzerine yine Börkli’de kuramsal kimya doktorası yapmıştır.

DNA sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirerek moleküler biyoloji dalının da ilk profesörlerinden biri olmuştur.

Yaptığı bilimsel çalışmalarla uluslararası birçok bilim ödülüne layık görülen Oktay Sinanoğlu 1975 yılında özel kanunla ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanıyla onurlandırılmıştır.

Yeyl Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde profesörlüğe atanan Oktay Sinanoğlu 2002 yılında emekliye ayrılmıştır.

Matematiksel yapısından dolayı Türkçe’nin en iyi bilim dalı olduğunu söylemekte ve çeşitli okullarda matematiğin, fiziğin, kimyanın yabancı dille öğretilmesine şiddetle karşı çıkmaktadır.

“…Yabancı dil öğretiyoruz diye ülkenin dilini kaldırıp atıp da okullarda çeşitli dersleri yabancı bir dilde yapmak şeklinde bir yabancı dil öğretme yöntemi yoktur…” diyen profesör bu yöntemi kültürel bir soykırım olarak değerlendirmekte ve yabancı dilin yabancı dil dersinde öğrenilmesi, diğer derslere karıştırılmaması gerektiğini önemle vurgulamaktadır.

Kendini Türk ulusal kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adayan Oktay Sinanoğlu’nun Türk akademik çalışmaları içinde yer alan ön önemli kuramları şunlardır: Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı, çözgeniter kuramı, kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı, mikrotermodinamik, değerlik kabuğu etkileşim kuramı.

Bye Bye Türkçe, Hedef Türkiye, Türkçe Giderse Türkiye Gider, Büyük Uyanış, 2050’ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi, Yeni Bilim Ufukları (üçleme) İlerisi İçin, Ne Yapmalı/Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin, Göçmen Hamamı, Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü yayınlanan kitaplarıdır.

 

* Yazıda geçen yabancı kelimeler orijinal halleriyle değil Türkçe’de okundukları gibi yazılmıştır.

Bir Cevap Yazın