Oje nedir?

ojeOje el ve ayak tırnaklarına sürülen, süs amacı taşıyan bir tür kozmetik boyadır. Tarihi dönemlerde oje renginin sınıf farklılıklarına göre belirlendiği yönünde tespitler mevcuttur. Üst sınıflar koyu ve parlak renkleri kullanırken, alt sınıfların sadece donuk ve açık renkleri kullanılmasına izin verilmesi gibi örnekler Mısırlılar vb. uygarlıklarda yaşanmıştır.

Oje, günümüz kozmetik dünyasındaki gelişim ve değişimlere uygun olarak birçok forma ve özelliğe bürünmüştür. Çatlamış görüntüsü veren oje, desenli oje, çift renkli oje, vb. gibi görsellikleri oldukça zengilneştirilmiş oje örnekleri mevcuttur.

Ojeler ile ilgili en büyük sıkıntı geç kuruması ve bu kuruma süresince yaşanacak herhangi bir kaza ile görüntülerinin bozulmasıdır. Bu nedenle, yeni nesil ojelere kolay kuruma özelliği kazandırıldığı gibi, oje kurutma makineleri gibi teknolojik çözümler de geliştirilmiştir.

Ojelerin tırnaktan çıkarılması amacı ile aseton içeren oje çıkarıcı ürünler kullanılmaktadır. Uçucu bir madde olan asetonu içermeyen oje çıkarıcılar, süngerli oje çıkarıcılar gibi bu ürün çeşidine de zenginlik kazandırılmıştır.

Ojenin başarılı bir şekilde uygulanması için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • El ya da ayak parmaklarına sürülecek olan ojenin tırnak dışına taşmasını engellemek adına parmaklar arasına (özellikle ayak uygulamasında) pamuk, vb. bir destek koyarak aradaki mesafenin genişletilmesi yararlı olacaktır.
  • Oje kurumadan günlük yaşama dönülmemeli, ojenin kuruduğundan emin olunmalıdır. Vakit sıkıntısı söz konusu ise oje kurutma makinesi gibi teknolojik çözümler kadar bazı pratik çözümlerden yararlanılmalıdır; tırnaklara saç kurutma makinesi ya da bizzat üfleyerek soğuk hava uygulanması; soğuk su altına tutulması gibi…
  • Oje uygulamasına aralıksız devam edilmemelidir. Oje, tırnağı kapatan hava almasını engelleyen bir katmandır. Bu nedenle aralıksız şekilde uygulanan oje tırnakların sararmasına, sağlıklı görüntülerini kaybetmemesine neden olacaktır. Oje uygulamasına zaman zaman ara verilerek tırnaklar dinlendirilmelidir.

Bir Cevap Yazın