Öfke nedir?

Öfke, doğal bir tepkimiz ve normal bir insanın yaşayabilmesi için gerekli olan bir duygudur. Öfke, uygun ve normal şartlarda gösterildiğinde son derece doğaldır, ama kontrolden çıktığı durumlarda hem bizi hem de karşımızdaki insanı çok kötü etkilemektedir.

Öfke ile baş edememe, insanların sosyal ilişkilerinin zayıflamasına ve duyguları yaşayamama gibi sorunları beraberinde getirir. Böylelikle, stres ve gerginlik sebebiyle ciddi sağlık problemleri yaşanmaya başlanabilir.  Bağışıklık sistemi, kalp hastalıkları, mide bağırsak sistemi ve ruhsal hastalıklar kontrol edilemeyen öfke sonucunda görülmektedir. Öfkemizi kontrol etmek için, öfkeyi yok saymak yerine, var olduğunu ve insani bir duygu olduğunu kabul etmek gerekir. İnsanın kendini değiştirebileceğine inanması, yani değişimi kabul etmek, öfke sonucu olan yıkıcı davranışları kontrol altına almak, yani öfkelendiğiniz anda derin nefes egzersizleri yapmak, ortam değiştirmek, hemen yap dürtüsüne engel olmak ve uzmanlardan yardım almak gereklidir.

Öfkeyi tanımak, şüphe, yalnızlık, değersizlik hisleri, kin, korku, aldatılma, anlaşılamama gibi duygular öfkeyi doğurmaktadır. İletişim kuramamak, insanlar arasındaki sorunların çözülememesinin sonucudur. İletişim yollarını bilmek ve bu konuda bilgi almak, öfkemizi kontrol etmeyi ve öfkeyi engellemeyi sağlamaktadır. Yaşadığımız öfke nedeniyle, duygusal veya kindar olmamıza gerek yoktur. Çünkü insanlar, bu şekilde hiçbir sorununa çözüm bulamaz. Birey olarak, size yapılan kötü davranışa izin vermeden, fakat bunu medenice yapmayı gerçekleştirerek, öfkeyi kontrol altına alıp kendinizden emin olmayı başarabilirsiniz.

ABD’li ünlü psikolog Abraham Maslov, sahip olduğunuz tek şey çekiç ise, her şeyi çivi olarak görürsünüz, demiştir.

Bir Cevap Yazın