Ofiste çalışmanın zararları nedir?

Kapalı alanlarda çalışmanın insan vücuduna olumsuz etkileri var. Hareketsiz kalan bedenin aynı zamanda sürekli aynı havayı soluması, solunum yolları enfeksiyonlarına neden oluyor. Birçok alerjik hastalığa da neden olan ofis ortamı, özellikle daha önce kronik bir rahatsızlık yaşayan kişileri daha fazla etkiliyor. Kış mevsiminde kapalı alanda fazla zaman geçirmenin yaratmış olduğu olumsuz durum, yaz ayına göre daha fazla olabiliyor. Bağışıklık sistemi hastalığı olanlar, yaşı kişiler, üst ve alt solunumla alakalı rahatsızlıkları olanlar, risk altındadır. Özellikle klimatize denilen ofis yerlerinde ve büyük otellerde, daha faza bakteri oluşumuna sebep oluyor.101216-ofiscalisma.hlarge

Sürekli dört duvar arasında çalışmak zorunda kalmak, psikolojik ve fiziksel açıdan rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor. Ofis ortamında var olan havalandırma veya ısınma sistemleri, fotokopi makineleri ve diğer elektronik cihazlar, alerjik hastalıkların daha fazla görülmesine neden oluyor. Kapılı ortamda çalıştıktan sonra, ofiste çalışmaya başlanması, halı ve döşemeler, sigaranın giderek yayılmış olması, katkı maddesi olan hazır gıdaların tüketilmeye başlanması, alerjik hastalıkların sık görülmesine neden olan durumları ifade ediyor.

Yukarıda birçok durum ofiste çalışanlar için risk oluşturmakta ve rahatsızlıklara kapılmalarına neden olmaktadır. Buda kişinin kronik rahatsızlıklara kapılmasına neden oluyor. Yorgunluk, stres, uykusuzluk ve dikkatsizlik gibi durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Kariyer başarısını ve hayat kalitesini düşüren bu durum, tatil zamanlarında gözükmüyor. Ofis içerisinde kullanılan mobilyalar da, çalışanların yaşadığı sorunları arttırıyor. Anti alerjik ve anti stres, bakteriyel olmayan mobilyalar kullanılması, zararları daha fazla arttırıyor. Ofisin yapımında kullanılan malzemelerde alerjik hastalıkların yaygınlaşmasına neden oluyor.

Bir Cevap Yazın