Eşref Bitlis kimdir?

1933 yılında Malatya’da doğmuş olan Eşref Bitlis 1952 yılında Kara Harp Okulu’ndan Teğmen rütbesi ile mezun olmuştur. 1966 yılında Kara Harp Akademisini tamamlayıp Almanya’da gitmiş ve orada dil eğitimini tamamlamıştır.
eşref-bitlis
1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olan Bitlis Paşa 1973 yılında Alman Harp Akademisi’ni tamamlamıştır. Bir yıl boyunca Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev almış ve 1978 yılında Tuğgeneral olmuştur. Daha sonra Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirilmiştir. 1982 yılında Tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı olmuştur. 1986 yılında Korgeneral rütbesi alan Bitlis Paşa, 1988 yılında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olmuştur. Kıbrıs’ta görev yapmış olan Türk ordusu mensupları içinde en sevilen kişilerden biri olmuştur. Kıbrıs halkının sevgisi ve güveni Bitlis Paşa’nın Kıbrıs’ta üç kez görev yapmasına sebep olmuştur. 1990 yılında Orgeneral rütbesi aldıktan sonra Jandarma Genel Komutanlığı’na atanmıştır.

Eşref Bitlis bölgede bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye’den ayrılması gerektiğini belirtmiş ve ABD’nin Kuzey Irak’da kurmaya çalıştığı Kürt Devleti’nin Türkiye’nin zararına olduğunu ifade etmiştir. Bundan dolayı ABD büyükelçiliği tarafından defalarca Hükümete şikayet edilmiştir. 17 Aralık 1992 yılında Çekiç Güç’e bağlı olan Amerikan savaş uçakları, Irak’ın Selahattin kentine gitmekte olan Eşref Bitlis’in helikopterine taciz uçuşu yapmış ve helikopteri inişe zorlamışlardır. Eşref Bitlis 17 Ocak 1993 tarihinde hala çözümlenmemiş bir şekilde uçağının düşmesi neticesinde ölmüştür.

Adnan Akfırat’ın “Eşref Bitlis Suikasti” adlı kitabında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in, 17 Şubat 1993 tarihinde uçağına yapılan sabotaj sonucu öldürüldüğünü anlatmaktadır. Yapılan ilk açıklamalarda, buzlanma sonucu kaza olarak belirtilmiştir.

Ankara’da uçağının düşmesi neticesinde şehit olan Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in, kaza mı yoksa sabotaj sonucumu öldüğü hala netliğe kavuşmamıştır. Eşref Bitlis’in en yakın çalışma arkadaşı olan ve PKK terörünün en yoğun yaşandığı dönemde Güneydoğu’da Jandarma Asayiş Komutanı olarak görev yapan Necati Özgen; Amerikan savaş uçaklarının, gizli bir görüşme için Kuzey Irak’a giden Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in bulunduğu Sikorsky helikopteri iki kez düşürmeye teşebbüs ettiklerini belirtmiştir.

1992 yılında Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen ve “Kazıma Operasyonu” adı verilmiş olan harekatı
Eşref Bitlis Paşa komutasında yöneten Necati Özgen, iki ay içinde 1.500’ü Zeli kampında olmak üzere toplamda 4.500 PKK’lı teröristin öldürüldüğünü açıklamıştır.

Orgeneral Eşref Bitlis’in Kürt sorununa dair çözüm planı devlet içinde bazı kesimler arasında rahatsızlığa yol almıştır. TSK içinde de bazı komutanlar Orgeneral Eşref Bitlis’e yönelik son derece sert eleştiriler dile getirmişlerdir. Eşref Bitlis’in Kürt sorununa ilişkin çalışmaları bazı dış güçler tarafından da yakın takibe alınmıştır. Bitlis Paşa’yı Erbil’e götüren helikopter taciz ateşi ile karşılaşmıştır. Bölgede karışıklıktan memnun olan ve nemalanan güçler Bitlis Paşa’yı yok etmek istiyorlardı. Turgut Özal ile Aralık 1992’de ikinci görüşmesini yapan Bitlis, bütün çabasını Kürt sorunu çözmeye harcamıştır. Kendine yakın gördüğü kurmay kadrodan bir ekip oluşturmuştur. Bu kişilerle birlikte planın ayrıntıları üzerine yeni bir çalışma başlatmış. Ancak sabotaj olup olmadığı çözülememiş olan uçak kazası meydana gelmiştir.

Son 50 yılın en büyük jandarma genel komutanı olarak görülen Bitlis Paşa Türkiye’de her kesim tarafından sevilmiş olan nadir insanlardan biridir. Bitlis Paşa bölgenin en etkili kişilerinden biri olunca ülkeyi bölmeyi planlayan dış güçlerin hedefi haline gelmiş ve bu durum Paşa’nın sonu olmuştur.

Bir Cevap Yazın