Oda nasıl bölünür?

oda bolmeGünümüzde, atıl alanların kullanılabilmesi, küçük evlerin fonksiyonel açıdan büyütülmesi, vb. amaçlar ile mekanları bölerek bağımsız alan sayısını artırma ihtiyacı her geçen gün hızla artmaktadır.

Bu ihtiyacın karşılanması açısından seçenekler de aynı hızla genişlemektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Alçıpan ile oda bölme: Bölünecek alan yeterince büyükse ve hareketli bir yapı gerekli değil ise alçıpan hem ses yalıtımı açısından, hem de görsellik ve kalıcılık açısından en etkili çözümdür.

Kartonpiyer ile oda bölme: Alçıpan ile bölme uygulaması ile aynı amaca hizmet eder, ancak ses yalıtımı isteniyorsa kartonpiyer ile bölme çok tercih edilmemelidir.

Perde ile oda bölme: Hareketli bir yapı tercih ediliyor ise en şık tercihlerden biri perde ile oda bölme olacaktır.

Akordiyon kapı ile oda bölme: Hem maliyet, hem de pratikliği açısından iyi bir tercihtir. Ancak sık kullanımlarda hareket kabiliyetinde deformasyonların oluşabildiği gözardı edilmemelidir.

Hareketli cam kapı ile oda bölme: Işık ihtiyacının karşılanması açısından cam en uygun ve en şık seçenektir. Plakalar halinde sağa ya da sola kayabilen cam kapılar oldukça modern bir seçenek olarak ihtiyacı karşılayacaktır.

Dolaplar ile oda bölme: Mekanın fonksiyonel açıdan daha aktif hale getirilmesi beklentisine en uygun seçenek dolap ile odayı bölmektir. Ancak dolapların işgal edecekleri alan düşünülerek bunun için yeterli bir alan olup olmadığı yönünde iyi bir fizibilite yapılmalıdır.

Yarım paneller ile oda bölme: Odanın yerden tavana bir sistem ile bölünmesi ihtiyacı yok ise şayet, özellikle ofis ortamlarında, yarım paneller şeklinde odalar bölünebilir. Cam şeklinde şeffaf malzemeler kadar alçıpan da sıklıkla kullanılan tercihlerdir.

Yarı hareketli bir yapı ile oda bölme: Odayı bölen sistemin bir kısmının hareketli diğer kısmının sabit olması şeklindeki seçeneğe en uygun çözüm alçıpan ile yarım duvar ve geri kalan kısmın akordiyon kapı ya da normal kapı şeklinde dizayn edilmesidir.

Bir Cevap Yazın