Obezitenin yol açtıkları hastalıklar?

Giderek daha da yaygınlaşmaya başlayan obezite hastalıkları, ülkemizde de görülüyor. Hayat standartlarının değişmesi ve kişilerin günlük hayatta daha pasif kalması, masa başı işler gibi hareketsiz bir yaşamın söz konusu olması, bunun yanında kalorisi yüksek besinlerin tüketilmesi, sağlıksız ve düzensiz bir beslenme sonucunda meydana gelen obezite vakaları artmaktadır.733779_detay

Yol açtığı rahatsızlıklar nelerdir?

  1. Solunum hastalıkları: Hızlı kilo lan birisinde nefes alıp, verme işleminde yavaşlamalar meydana gelir. Kişinin nefes alıp vermesin meydana gelen değişiklikler, astım hastalıklarının başlamasına sebep olabilir. Bu nedenle kişilerin sürekli spor yapması önerilmektedir.
  2. Şeker hastalığı: özellikle büyüklerin maruz kaldığı bu hastalık artık çocukların da obeziteye erkenden yakalanmasından dolayı görülmeye başladı. Çocukların aşırı fast food tarzı yemekler yemeleri, bol şekerli asitli içecekler tüketmeleri ve bezeri beslenme dengesizlikleri buna sebep oluyor.
  3. Kalp hastalıkları: Obezitenin yol açtığı diğer bir hastalık, kalp ve damarların tıkanması ve hipertansiyonun yaşanmasıdır. Beslenme alışkanlıklarındaki aşırı dengesizlik ve vücutta aşırı yağlanma sonucunda tıkanan kalp ve damar yolları, kişinin hareketsiz kalmasıyla daha da içinden çıkılmaz bir olay olmakta.
  4. Karaciğer yağlaması: Türkiye’de görülmeye başlayan bu hastalık giderek toplumsal bir vaka olma yolunda. Aşırı kilolu olanlardan her birinde bu hastalığa yakalanma riski var.
  5. Kanser: Obezite birçok kanser türüne de davetiye çıkartıyor. Meme kanseri, böbrek, yumurtalık, bağırsak, safra kesesi kanseri gibi türlere davetiye çıkarıyor. Özellikle obez kişilerde böbrek kanseri riskinin olmayanlara göre iki kat fazla olduğu tespit edilmiş durumda.

Daha birçok hastalıklara davetiye çıkaran obezlikten kurtulmanın yolu hemen bir doktora başvurmak. Henüz kendisinde tehlike olmayanlar içinde dikkatli olmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın