Kalp ve ölüm riskinizi azaltmak için ne yapmalısınız?

Herkesin biçilmiş bir ömrü var. O zaman neden sağlıklı olmak veya ölümü geçiştirmek adına bir uğraş içerisinde olalım ki. Vakit geldiği zaman en sağlıklı insan bile ölecek diyebilirsiniz. Ama sağlığı korumak hem maddi anlamda kazanç sağlamaktır hem de manevi anlamda kazanç sağlamaktır. Çünkü sağlıksız bir beden, sürekli tekleyen ve çalışmamıza, ibadetlerimize en gel olan bir vücut, işimizi ne bu dünyada görebilir, nede ahrette kurtulmaya yardımcı amellerin yeterince iyi bir şekilde yapılmasını sağlar. O zaman ölüm riskini azaltmaktan kastın, daha sağlıklı bir hayata kavuşmak ve bu sağlıklı kalma durumunu istikrarlı bir şekilde sürdürmek anlaşılmalı.kapak-1

Japonya 190.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma çok güzel veriler elde edilmesini sağladı. Buna göre kondisyonunu muhafaza eden, yani egzersiz yaparak sağlığına dikkat eden kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski, yapmayanlara oranla yüzde 70 daha düşük bir ihtimali barındırıyor. Yani egzersiz yapmıyorsanız, yapana göre kalp hastalığına yakalanma riskiniz yüzde 70 daha fazla. Eğer bir de sigara kullanıyor, alkol alıyorsanız, bu risk daha fazla oluyor. Bu deneyler sonucunda kondisyonuna dikkat eden kişilerin ömür ortalamalarının da daha yüksek oldukları anlaşıldı.

Sizde haftada bir kere mutlak egzersiz yapın. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız, haftanın bir gününde en azından egzersiz yapmaya zaman ayırmalısınız. En azından uzun mesafeli bir yürüme işini yerine getirmelisiniz ki, gün boyu oturarak çalışmanın vermiş olduğu hantallık ve organlardaki durgunluk giderilsin. Unutmayın çalışmayan demir nasıl pas tutarsa, çalışmayan kalpte de teklemeler meydana gelir. Damarlar da tıkanmalar ve ağrılar söz konusu olur.

Daha sağlıklı bir hayat için, yaşam kondisyonunuza dikkat edin. Zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Hayatı sevmeniz gerekir ki, sağlığınıza önem veresiniz.

 

Bir Cevap Yazın