Noodle nedir ve nasıl yapılır?

Noodle, bir Çin yemeğidir. Bizim dilimizdeki erişte, makarna türevinde bir yemektir. Beyaz ve esmer undan üretilmiş tercihleri mevcuttur.

Bizdeki makarna/erişteden farkı boyutu, hazırlanışı ve yenme şeklidir. Görünüm olarak Türkiye’de ki spagetti makarnalarına benzerler ancak onlardan çok daha ince ve kısadırlar. Bütün bir paketi bir porsiyonluktur. Birçok çeşidi, özel sosları ve farklı tarifleri mevcuttur.

Bazı Noodle çeşitleri:

  • Yumurtalı Noodle
  • Pirinçli Noodle
  • Sebzeli Noodle
  • Etli Noodle
  • Tavuklu Noodle
  • Karidesli Noodle

Genel bir porsiyonluk Noodle’ ların yaygın olarak hazırlandığı tarif:

Bizdeki makarna pişirme yöntemindeki gibi bir miktar (1,5-2 kâse kadar) su kaynatıyoruz. Kaynayan suyu ocaktan alarak, derin bir kâse içine döktüğümüz Noodle’ ların üzerini geçecek kadar döküyoruz. Noodle paketinin içinden çıkan özel sosu da kâseye ekleyerek suyun ılınmasını ve Noodle’ ların çözülmesini bekliyoruz. Bu bekleme süresinde birkaç kere Noodle ve sosun aromasının birleşmesi amaçlı karıştırıyoruz. Suyu, özel baharatı nedeni ile çorba kıvamında olduğu için ilk önce kaşıkla servis edilir. Sonrasında kalan Noodle’ lar Çinlilerin meşhur tek kullanımlık yemek çubukları (Çince adı ile Kuaizi) ile yenir.

Bu tarifin genel olarak çok tercih edilmesinin sebebi, günlük yaşam/iş koşturmacısındaki Çinlilerin   kolayca hazırlayarak (bizdeki “çabuk çorba” misali) tüketebilme imkânıdır.

Noodle, yaygın olan bu tariften ziyade haşlanmış Noodle’ lara ilaveten pişmiş et/tavuk, soya filizi, mantar, sebzeler ve son olarak et suyu eklenerek yapılan tariflerde mevcuttur. Yine bu çeşit Noodle’ a da acı sos, soya sosu, çeşitli baharatlar eklenebilir.

Bir Cevap Yazın