Network marketing nasıl işler?

Son zamanların en çok konuşulan sistemi olan network marketing yeni bir iş modeli. Ülkemizde de gittikçe yayılmaya başlayan bu saadet zinciri, klasik ticaret anlayışından farklı bir tarzla herkesi bir anda tüccar ve pazarlamacı yapıyor. En iyi reklam dilden dile olandır kaidesince gelişen bir modeli andıran network marketing kişinin çabası ve mücadelesi oranında para kazanmasını sağlar. networkmarketingHerkese eşit fırsat sağlayan ve bilgi, deneyim gerektirmeyen sistem, hızlı bir şekilde büyümekte.

Bu sistemin diğer sistemlerden farkını kısaca anlatmak için şu şekilde bir açıklama yapalım. Elimizde var olan bir ürün müşteriye ulaşana kadar belirli komisyoncuların elinden geçer. Bu da ürünün ilk fiyatından daha fazla bir meblağdan halka satışını gerekli kılar. Yani bir ürünün maliyeti artı karı 100 liraysa, araya giren komisyoncularla beraber halka ulaşan fiyatı 160 lira olabiliyor. Bu sistemde ise aracılara hiçbir gereksinim kalmadan iş süreci yürüyor. Komisyonculardan kaynaklanan karlar bu işi yapan ve diğer insanlara ulaştırarak kazanç elde etmek isteyen kimselere belli bir sistem içerisinde bölüştürülüyor.

Network marketing sistemiyle yürüyen bir firmanın kalitesi şu şekilde anlaşılabilir. Eğer söz konusu firma elindeki ürünü piyasa fiyatından fazlaya satıyorsa kalitesiz olduğu düşünülmeli. Çünkü network marketing sistemini kullanan bir firma komisyonculara sahip olmadığı için ürününü piyasa fiyatına eşdeğer veya daha da altından satmalı. Buna dikkat etmeyen bir firma, asla kaliteli bir marketing olamaz.

Bu sistem kullanılan ürünün yakın çevrenize tavsiyesi şeklinde işler. Elinizde var olan ürünü diğer arkadaşlarınıza tavsiye etmeniz ve network sistemine dahil etmeniz, kazanmaya başlamanızı sağlar. Burada diğer sistemlerden ayrı bir yön var. Araştırmalara göre bir ürünün yakın arkadaş tarafından bizzat tavsiye edilmesi tercih edilebilirliğini arttırıyor. Medya ve diğer reklam türlerinden daha etkili oluyor.

Bir Cevap Yazın