Nergis çiçeği nasıl yetiştirilir?

Nergis çiçeği muhteşem kokusuyla herkesi büyülen bir aşk çiçeğidir. Adını yakışıklığı ile bilinmekte olan ve aynı onun gibi mağrur görünen Narkisos çiçeğinden almıştır. Dünyada en çok bilinen ve tanınan çiçekler arasında bulunmaktadır. Nergis çiçeğinin beyaz, fulya nergis ve yabani zerren gibi çeşitleri bulunmaktadır Nergis çiçeği ekimlerinin ağustos ve kasım aylarında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Topraklarının organik maddeleri bol olan, kumlu ve nemli olmaları gerekmektedir. Taban suyu seviyesi çok yüksek, asitli ve killi topraklardan hoşlanmayan bir bitkidir.
nergis
Poyraz rüzgarları nergis çiçeğinin gelişim sürecini son derece olumsuz etkilemektedir, lodos rüzgarları ise bitkinin gelişimini hızlandırmaktadır. Nergis çiçeğini haftada bir ya da 3-4 günde bir sulamak yeterlidir. Güneş ışığını dolaylı olarak alan ortamlardan hoşlanan güneş ışığının direkt almaktan ise pek hoşlanmayan bir çiçektir. Bu çiçekler kendilerini direk yapraklarından yenilemeye başlarlar. Nergislerin çiçeklerini açmalarından sonra yapraklarının gelişmesine, büyümesine ve sonrasında ise ölmesine izin verilmelidir. Çünkü bu durum nergis çiçeğinin soğanını yenileme sürecidir aksi takdir de soğanını yenileyemez.

Nergis çiçeğin her haliyle temizleyici bir özelliği bulunmaktadır. Nergis çiçeğinin koklanması geniz tıkanıklığını açmakta büyük faydalar sağlar. Abraş ve cüzzam hastalığına karşıda oldukça büyük faydaları vardır. Nergis çiçeğinin öğüttüğünüz kökü, sinirlerinize kadar inmiş olan yaralarınızı iyileştirmek içinde çok faydalıdır.

Nergis çiçeği “Amaryllidaceae” familyasından Narcissus cinsinden bitki türlerinin ortak adıdır.Bu bitkilerde sap 20-80 cm kadar yükselebilmektedir. Soğanlı özelliğe sahip olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir. Anavatanı Avrupa olan bu bitkilerin en çok çeşit zenginliğine İspanya ve Portekiz’de rastlanmaktadır. Ancak doğal olarak hemen hemen bütün Akdeniz kıyılarında, hatta bunun uzantısı olan Japonya’ya kadar aynı enlem
dereceleri arasında fazlasıyla görülmektedir. Dünyada Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ülkelerinde tarımı yapılan bir çiçektir.

Kökleri soğana benzediğinden dolayı bazen yanlışlıkla yenmekte ve zehirlenmelere sebep olmaktadır. Yaprakları direkt soğandan çıkar. Uzun ince bir şerit şeklinde, mavimsi yeşil renktedir. Çiçeklerinin kupa
yaprakları yoktur ve onun yerini yan taç yapraklar almaktadır. Yan taç yaprakların oval sarımsı beyaz renkte ve 6 tanedir. Ayrıca döllenme tozluğu bulunmaktadır. Çiçekleri ayrı ayrı ya da bir kök sap üzerinde şemsiye halinde, beyaz ya da sarı renktedir.

Mart ayından Haziran’a ayına kadar kökleri sökülerek yıkanır, soyulur ve kurutulur. Eğer tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Çiçekleri Mart-Mayıs aylarında toplanmak sureti ile su buharı ile destilasyonu yapılır ve eterik yağı elde edilebilir. Nergis çiçeğinin soğanları en az bir yıl ara ile kullanılmaktadır. Zira çiçeğini vermiş olan soğan ekilirse, bir dahaki yıl çiçek vermesi mümkün değildir.

Nergis için hazırlanmış olan toprak organik besleyiciliği özelliği yüksek, suyu iyi süzdüren toprak olmalıdır. Çeşidine göre toprak pH aralıkları değişir ama genel olarak hafif asitli ve nötr özellikli topraklar daha uygundur. Eğer saksıda çiçeğe bakılıyorsa sağlıklı olarak her yıl çiçek açması için çiçek güneş alan bir yerde tutulmalıdır. Yalnızca çiçek açtığı dönemde fazla güneşten korunmalıdır ki çiçekleri hemen solmasın.Yaprakları yeşil kaldığı sürece güneşten faydalanmalıdır. Yapraklar sararmaya başladığı zaman sulama kesilmeli ve bitki tamamen kuruduktan sonra sonbahara kadar gölgelik bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bitki bahçede toprakta ise hiç sulanmaz, doğal şartlara göre yaşar. Bitki saksıda yetiştiriliyorsa yapraklar sararana kadar toprak sürekli kontrol edilir ve biraz nem kaybettikçe sulanır. Yapraklar sararmaya başladığı zaman ise bitki kurutulur saklanır. Sulama daha çok yağmurlama sulama sistemi ile yapılmakla beraber damla sulama sistemi ile sulama daha iyi sonuç verdiği bilinmektedir. Ağustos ve eylül aylarında yapılacak olan sulama ise dinlenme periyodunu kırarak çiçeklerin erken açmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın