Neodymium mıknatıslar kansere karşı bir çözüm mü?

neodyumSağlık sektöründe oldukça önem taşıyan neodymium mıknatıslar,  eklem rahatsızlıkları, kireçlenmeler, teşhis konulmasında ve ağrıların azaltılmasında oldukça fazla kullanılır. İnsan sağlığı açısından, olumlu etkileri olan bu mıknatıslar, aynı zamanda şifa dağıtıcı özellikleriyle de farklı bir yere sahiptir.

Dünyada daha çok Amerika’da sağlık sektöründe kullanılması, çok eski zamanlara dayanan neodymium mıknatıslar, günümüzde ülkemizde de sıkça kullanılır. Ülkemizde son yıllarda piyasaya sürülmüş olan, özellikle yaşlılarda, sporcularda, uzun süre ayakta kalmış olan, ayak, diz gibi eklem ağrılarına maruz kalmış olanların kullanımına sunulmuş, ayakkabı içine konulan tabanlıklar, çok beğenilen ve faydaları olan bir üründür. Bunların yapımında kullanılan neodymium mıknatıslar ve ametist etkisiyle, manyetik alan terapisi uygulanmış olan kişiler, bunlardan fayda gördüklerini dile getirmişlerdir. Ayak tabanında olan sinirlerin uyarılması sayesinde, sinir uçlarının bağlı olduğu organları rahatlatıcı, refleksoloji masajıyla faydalı olduğu belirtilmiş. Ayak tabanında olan özel noktaların altına yerleştirilmiş olan çıkıntılı manyetik alanlar, kan dolaşımını da arttırıp birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. Sağlık açısından herhangi bir zararı olmayan bu tabanlıklar, oldukça rağbet görmeye devam etmektedir.

Son yıllardaki İngiliz bilim adamlarının yaptığı çalışmalarla, mıknatısın kanser tedavisi içinde kullanılabileceğinin açıklanması, tıp dünyası ve insanlık açısından oldukça iyi bir gelişme olarak gösterilmektedir. Kanserli hastalar için halen uygulanan radyoterapi tedavisinin yerine kullanılacak olan bu tedavi yöntemi, radyoterapi tedavisinin zararlı etkilerini de ortadan kaldıracaktır. Bu geliştirilmiş yeni tedavi yönteminde, akyuvarların içine, kanserle mücadele edecek genin ve nano mıknatısların yerleştirilmesi yapılmaktadır. Mıknatısların burada gördüğü vazife, kanserli bölgenin mıknatısların yardımıyla çekilmesi esasına dayanmaktadır. Bunun halen kullanılan yönteme göre,  daha fazla başarı sağlanacağı belirtilmektedir. Genler mıknatıslarla, kana yerleştirildiğinden, bağışıklık sisteminin bu genleri reddetme olasılığı da bulunmamaktadır.

Vücutta çeşitli bölgelerdeki ağrıları dindirmek için de, bu mıknatısların kullanıldığını belirtmek gerekmektedir. Ağrıyan bölgenin üstüne konulan mıknatıslar, manyetik çekim güçleri sayesinde, sinir uçlarını uyarıp, kan dolaşımını arttırmakta ve bölgeye oksijen akımının sağlanması hedeflemektedir. Bu sayede doğal ağrı kesici etkisi gösterip ağrıların dinmesini sağlar. Buraya oksijen akımının olması sayesinde, tedavi süreci daha hızlı hale getirilmiş olur. Manyetik alanın bulunmadığı bir dünyada, hastalıkların artacağı, kas kayıplarının olacağı, kemiklerde kalsiyumun azalacağı tespit edildiği için, mıknatısların yaşamdaki rolü küçümsenmemelidir.

Neodymium mıknatısların insan sağlığındaki etkileri nedir?

Neodymium mıknatıslar kullanımlarına göre, değişik boyutlarda imal edilir. Boyutları ne kadar küçük olsa da, etki alanları fazla olduğundan, manyetik alanlarının da yüksek olmasında etkili olur. Çok ufak madeni bir para kadar yüzeyi olan bir mıknatısın, taşıyabileceği ağırlığın 10 kg olması bu mıknatısların çekim gücünü açıklar.

Etki alanlarının bu kadar geniş olması, bu mıknatısları kullanan kişilerin vücutlarında olan kalp pili ve işitme cihazı gibi cihazları etkileyebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır. Bunun gibi medikal cihazları etkilemesi nedeniyle, insan sağlığını ciddi bir tehlikeye sokacaktır. Kalp pilinin manyetik bir alandan etkilenmesi, hayatı riske atabilecek sonuçları doğurabilir. Kulakların işitmesini sağlayan işitme cihazında ise, mıknatısın çekim gücüyle çalışmasına son verip, geçici bir duyma kaybının yaşanmasına sebep olur. Küçük çocuklar içinde, parçalar halinde olan mıknatısları yutmamaları için gereken önlemlerin alınması önemlidir. Yutulan mıknatıs parçalarının bağırsaklarda buluşması, sağlık sorunlarının oluşumuna zemin hazırlar. Çocukların mümkün olduğu kadar bu etkilerden korunması ailelerin görevidir. Mıknatısların etki alanları, metallerle birleştiği zaman daha fazla artacağından, insan vücuduna zararlı olacak etkiler oluşturabilir. Mıknatıs ve metal arasında olan çekim anında ellerde oluşabilecek zararlar, önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir, bu etki kemiklerin bile kırılmasına neden sonuçlanabilir. Yüksek ısılarda kullanılacak neodymium mıknatıslar, ısıyla birlikte mıknatıs etkisini yitireceğinden, parçalanmalar meydana gelecektir. Bu sırada kopan parçaların insanlara sıçrayıp yaralanma gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Etkilerden birisi de, manyetik alanların bozulmasına neden olmasıdır.  Bu durum çok fazla kullanılan kredi kartı ve banka kartı gibi eşyaların manyetik alanların etkilenmesine, bunların kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bilgisayar disketlerinde olan bilgilerin kaybedilmesi, mıknatısların çekim kuvvetiyle alakalıdır. Bunun gibi eşyaların mıknatıslardan uzak tutulması gerekir. Burada çok önemli bilgilerin kaybedilme riski çok fazladır.

Her ne kadar faydalı bir ürün olsa da, neodymium mıknatısların da dikkatli kullanılması çok önemlidir.  Hem sağlığın, hem de bilgilerin kaybını önemsenmeli ve kullanımları açısından detaylı bilgiye sahip olunmalıdır. Yararlı yönlerini kullanıp, zararlı yönlerinden kendimizi sakınmalıyız.

Bir Cevap Yazın