Neden girişim sahibi olamıyorsunuz?

Herkes girişim sahibi olmayı diliyor ama, hayallerine kavuşmak için gerekli olan çabayı ve planı yapmıyorlar. Bunun nedeni aslında konfor alanını insanların bozmak istememesi, standart olan hayatlarını devam ettirmek istemeleri. Ama bir yandan da yaşadıkları hayattan daha iyisini insanlar hep hayal etmeye devam edecekler. Bunun için her ne kadar koşmak kendilerine zor gelse de. Peki neden bir girişim sahibi olamıyorsunuz?sosyal-girisimcilik-icin-bu-kitabi-okuyun2

Bahanelere sığınmayın…

  1. Param olsa var ya, her şeyi yapacağım. Evet, para olsa herkes her istediğini yapar. Ama bunu dilemek lafta değil,uğraşla olması gerekir. Girişim ortaya çıkartmak için parasızlığa sığınıyorsanız, iyi bir girişimci ruhunuz yok demektir. Çünkü birçok büyük girişim cebinde parası olmayanlar tarafından kuruldu. İşlerini yapabilmek için ilk önce çalışıp, birikim yaptılar. Sonra cesaretle girişimlerini, yani hayallerinin peşinden koştular.
  2. Yaşı problem yapanlar var. Ne ufak, ne de büyüklük girişim ortaya koymamak için bahane olamaz. Kimileri çok genç olduğunu, kimileri ise bizden geçtiğini söylüyor. 13 yaşında ve 40 yaşında girişim başlatan kişilerden haberiniz yok sanırım.
  3. Eğitimli değilim bahanesi de başka bir dert. Ben işletme nasıl kurulur bilmiyorum, ne yapacağımı bilmiyorum gibi şeyler, aslında problemi çözmek için doğru sorulmuş sorular. Ama eylemle tamamlandıklarında daha da doğru bir soruyu ifade edebilirler. Zuckerberg ve Jobs gibi girişimcilerin üniversite mezunu olmadıklarını biliyor musunuz?
  4. Bazıları da çok acayip bir hataya düşüyor. İlk girişimlerinin başarısız olmasından sonra, kesinlikle kendilerinin diğer bir girişimde başarılı olacağına inanmıyorlar. Buda düşüncelerin insanları sınırlaması ve hapsetmesinden başkası olarak anlamlandırılamaz.

Bir Cevap Yazın