Fikret Kızılok kimdir?

10 Kasım 1946 tarihinde, İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı Türk rock müziğinin en tanınmış isimlerinden biridir.
Galatasaray Lisesi’nin ilkokul kısmında öğrenim hayatına başlayan Fikret Kızılok, müzikle de ilk kez burada tanışmıştır. Kendisine doğum gününde hediye edilen kırmızı bir akordeon onun ilk müzik aletidir. 23 Nisan kutlamasında Taksim Belediye Gazinosu’nda düzenlenmiş olan okul müsameresinde ilk konserini vermiştir.
Ortaokul ve lise yıllarında konserlerine devam eden sanatçı bu dönemde gitara merak sarmıştır. Fikret Kızılok’un en büyük destekçileri ise üst sınıflarda okuyan Barış Manço ile Timur Selçuk olmuştur.
06kızılok
Fikret Kızılok, 1964 yılında arkadaşı Cahit Oben ile birlikte yeni bir atılım içine girip yeni bir grup kurarak profesyonel hayata geçmeye karar vermiştir. Bu ikili bas gitarist Koray Oktay ve davulcu Erol Ulaştır’ı da yanlarına almışlardır.Böylece Cahit Oben 4 grubu doğdu. Cahit Oben 4, İlham Gencer’in işlettiği Çatı Gece Kulübünde programlar yapmaya başlamış, bir yandan da mahalle konserlerini devam ettirmiştir. Bu dönemde kendi paralarıyla iki 45’lik plak doldurmuşlardır. Plakların ilkinde iki yabancı şarkıyı yorumlayan grup, İkinci plaklarında daha Silifke’nin Yoğurdu şarkısını yorumlamıştır. Plaktaki Hereke, adlı beste aynı zamanda Kızılok’un plak olarak yayınlanan ilk bestesiydi. Cahit Oben 4,Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen Altın Mikrofon yarışmasının 1965 ayağına da “Makaram Sarı Bağlar / Halime” plağıyla katılmışlar. Grup bu plaklardan sonra Cahit Oben, müzik hayatına nişanlısı Füsun Önal ile devam etmek istediği için ayrılmıştır.

1965 yılında Fikret Kızılok, “Fikret Kızılok ve Üç Veliaht” adını verdiği ilk plağını yayınladı. “Belle Marie / Kız Ayşe” şarkılarından oluşan plağın her iki şarkısı da Fikret Kızılok’a aitti. Fikret Kızılok, müzik çalışmalarına devam ederken dişçilik yüksekokulundaki eğitimini sürdürmüştür.

Sadece oklula yoğunlaştığı dönemde müzikten kopamayacağını anladığı için ilk solo plağını doldurmuştur. Kızılok “Folk” adını verdiği albümde “Ay Osman” ve “Colours” şarkıları yer almaktaydı. Beat ismini verdiği ikinci plakta ise The Beatles’ın All My Loving şarkısının Türkçe aranjmanı olan “Sevgilim” ve “Baby” şarkıları bulunuyordu.

İstanbul Diş Hekimliği Yüksekokulu’nun son sınıfında okurken mahalleden arkadaşı olan Arda Uskan ile müzik hayatını tamamen etkileyecek olan bir yolculuğa çıkmıştır. Bu yolculuk sırasında Aşık Veysel ile tanışmıştır. Sonrasın Fikret Kızılok stüdyoya girmiş ve 1969 yılında Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü yeni bir düzenlemeyle kayda almış ve bunu bir 45’lik olarak yayınlamıştır. İkinci solo çalışmasına “ Benim Aşkım Beni Geçti” ismini veren sanatçı için bir dönüm noktası olmuştur.

1969 yılının Kasım ayında Aşık Veysel’in yanına Sivrialan’a giden sanatçı Kar yolları kapayınca üç ay boyunca ustasının yanında kalmış ve dönüşte “Yumma Gözün Kör Gibi / Yağmur Olsam”, palklaırnı çıkarmıştır. Bu plaklar ile büyük bir çıkış yakalamıştır. Bu başarının hemen ardından bir 45’lik daha yapan sanatçı, bu kez kendisine ait bir şarkı olan “Söyle Sazım” ile ortaya çıktı. 1970 yılı sonunda Hey dergisi tarafından düzenlenmiş olan “Yılın Müzik Oskarları” anketinde görülmemiş bir başarıya imza attı: “Söyle Sazım”, “Yumma Gözün Kör Gibi” ve “Güzel Ne Güzel Olmuşsun”, Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar”ının ardından sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü olma başarısını göstermiştir. Fikret Kızılok aynı ankette “Yılın Erkek Şarkıcısı” seçilmiştir.

Kızılok Grafson şirketinden 1971 yılında çıkardığı plağında Ahmed Arif’in şiiri üzerine bestelediği “Vurulmuşum” şarkısı bulunuyordu. Kızılok, 1972’d bu şarkıyla Bulgaristan’da yapılan Altın Orfe Festivali’ne katıldı.

1973 yılında ustası Aşık Veysel hayatını kaybedince Fikret Kızılok bir süreliğine müziği bırakmış ve kendini tümüyle diş hekimliğine vermiştir Bu dönemde Şeyda Kızılok ile evlendi. 1974 yılında yeniden müziğe dönüş yapmıştır. Daha sonra müziğe bir kez daha ara veren sanatçının bu arası 5 yıl sürmüştür. 1983 yılında Zaman Zaman albümünü çıkarmıştır.

Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil ile birlikte Sonay Tanrısever’in “Gecenin Üçünde” adlı albümünün prodüktörlüğünü yapmış ve Ortaçgil’in “Mum” şarkısı dışında bütün şarkıları Kızılok yazdı. Aynı yıl sanatçı Sibel Sezal’in “Bu Kalp Seni Unutur Mu?” albümünü yine Ortaçgil ile birlikte yapımını üstlenmiş.

Sanatçı 1990 yılında Olmuyo Olmuyo adlı albümü yayınlandı. 1993 yılında Ferhan Şensoy’un “Köhne Bizans Operası”nın müziklerini yapan sanatçı ikinci eşi Dicle Kızılok ile evlendi.

İki yıl tekrar müziğe ara veren sanatçı 1995 yılında Demirbaş şarkısı ile geri dönüş yapmıştır.
Fikret Kızılok son yıllarına kadar birçok başarılı besteye imzasını atmıştır.
22 Eylül 2001’de kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Bir Cevap Yazın