Nasıl zayıflarım?

İnsanların oldukça büyük bölümünün, az ya da çok kilo sorunu vardır. Fazla kilolardan kurtulmak için düzenli beslenmek kadar hareketli bir yaşam sürdürmekte son derece önemlidir. Zayıflamak için diyet yapmanın yanında düzenli egzersizin de gerekli olduğu bilinse de, egzersiz yapmanın her gün zaman ayırılması gereken bir aktivite olduğu düşünülür. Oysa metabolizmanı hızlandıracak tüm hareketler bir egzersizdir. Zayıflayarak sağlıklı bir bedene sahip olmak için hareketli bir yaşam tarzı edinmeli ve böyle yaşamayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Hareketsiz bir biçimde yaşayarak yavaşlattığınız metabolizmanızı kilo almaya daha müsait hale getirirsiniz. Seveceğiniz günlük aktivitelerle hayatınıza hareket katarak hem fazla kilolarınızdan kurtulabilir hem de daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Bisikletle yarım saat dolaşmak, köpeğinizi düzenli olarak yürüyüşe çıkartmak veya dans etmek gibi hoşlanacağınız ve size uygun bir aktivite ile boş zamanınızı eğlenerek değerlendirirken bir yandan da egzersiz yapabilirsiniz.

Hayatınıza katacağınız hareketlilik yemek yerken aldığınız fazladan enerjinin yağ olarak depolanmasını önleyecektir. İhtiyacınız olan enerjiden fazlasını almaya başladığınız zaman doğal olarak kilo artışı da başlamış olur. Aldığınız enerji ile yaktığınız enerjiyi dengeleyebilmeniz ideal kilonuzda kalabilmenizi sağlar. Düzenli egzersiz yapmak kalbinizi güçlendirir. Güçlenen kalp kasları daha düzenli kan pompalayacağından dolaşım sisteminizin rahatlamasını sağlar.

Kandaki kötü kolestrol oranı düşerken, iyi kolestrol oranı yükselir. Böylece kalp krizi ve felç geçirme ihtimaliniz de  azalmış olur. Kilo vermenin de ötesinde sağlığınız için bu kadar önemli olan egzersiz, düzenli bir şekilde yapılarak hayatınızın bir parçası haline getirilmelidir. Düzenli egzersiz yapmak ayrıca kemik ve kaslarınızı da güçlendirerek ileride  yaşanabilecek rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Direnç kazanan kemik ve kaslarınızın sakatlanmalara karşı daha kuvvetli hale gelir.

Uyku bozukluğu olan insanların düzenli egzersiz yaparak uykularının düzene sokabilecekleri kanıtlanmış bir gerçektir. Gün içinde atılan stres ile birlikte gece uykuya dalmak ve kesintisiz bir uyku çekmek çok daha kolay olacaktır. Psikolojik  olarak insanın egzersiz yaptıktan sonra kendini daha iyi hissederek, çevresine daha olumlu bakması da ayrıca bir fayda  sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın