Migren nedir?

Her insan için başının ağrıması oldukça keyifsiz ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Ayda bir ya da iki defa birkaç saatlik baş ağrısı çekmek çoğu insan için normal karşılanan bir durumdur ancak kronik hale gelen baş ağrıları migren habercisi olabilir. Migren hastalığı her ne kadar hekimler tarafından itiraf edilmese de, modern tıp için tam bir muammadır. Ayda birkaç defadan fazla baş ağrısı çekiyorsanız ve bu ağrıların şiddetli sürekli artıyorsa, migren hastası olabilirsiniz.

Migren hastalığı, kişinin sürekli ve çok şiddetli şekilde yaşadığı ve nedeni bilinmeyen baş ağrılarıdır. Baş ağrılarının başlamasından önce gösterdiği belirtilere göre; auralı migren ve aurasız migren olmak üzere ikiye ayrılır. Bilim adamlarının migren hastalığı ile ilgili sahip olduğu tüm bilgiler, migren hastalarının muayene esnasında anlattıklarından ibarettir. Bir kişinin migren hastası olduğunu anlamak için geliştirilmiş herhangi bir muayene biçimi yoktur. Hekim kişinin migren hastası olduğuna sorduğu sorulara verilen cevaplara göre karar vermektedir. Migren hastalarının tarif ettiğine göre 3 soruluk bir migren testi hazırlanmıştır ve bu üç sorunun ikisine olumlu cevap veren kişilere migren tanısı konmaktadır.

Hekimlerin hastalara sorduğu 3 soru; kişinin baş ağrısının günlük hayatına devam etmesine mani olup olmadığı, baş ağrısı yaşadığı sırada midesinin de bulanıp bulanmadığı ve baş ağrısının yoğun ışıkta artıp artmadığıdır. Kişinin bu üç sorudan ikisine evet cevabı vermesi durumunda, hekim kişinin migren hastası olduğuna karar vermektedir. Bu aşamadan sonra kişiye çeşitli tedaviler uygulanarak, baş ağrısı ataklarının şiddeti ve yaşanma sıklığı azaltılmaya çalışılmaktadır.

Migren hastalığı için her ne kadar tedavi kelimesi kullanılsa da, aslında hastalığın kalıcı bir tedavisi yoktur. Zira migren hastalığına neyin yol açtığı bilinmemektedir ve nedeni bilinmeyen bir hastalığın da iyileştirilmesi söz konusu olmaz. Migren hastalarına uygulanan tedavi ağrı kesici odaklıdır ve kişinin baş ağrılarını daha hafif bir şekilde geçirmesini sağlar. Hastaya uygulanan ilaç tedavisi baş ağrılarına yol açan sorunun iyileşerek, kişinin ilerleyen zamanda tekrar baş ağrısı yaşamamasını sağlamaktadır. Bu nedenle migren hastalığı tedavisinin, kişinin baş ağrıları ve migren krizlerini daha hafif bir şekilde atlatmasını sağlayan uygulamalar olduğu söylenebilir.

Yapılan araştırmalar sonucu; 300’den fazla türde baş ağrısı olduğu saptanmış olmasına rağmen, bilim adamları bu baş ağrılarının yalnızca 100’e yakının nedenini saptayabilmiştir. Bu nedenle migren hastalığının; insanlarda benzer şekilde gelişim gösteren ancak neden kaynaklandığı bilinmeyen baş ağrılarının tamamı için kullanılan bir tanım olduğu söylenebilir.

Bir Cevap Yazın