Nasıl popüler olunur?

populerOkulda, işte, sosyal yaşamın her alanında, sosyal bir varlık olan insan popüler olmak ister. Popüler olmak adına çoğu zaman kendinden ve değerlerinden taviz bile vermeyi göze alır. Peki nedir popüler olmak? Neden popüler olmak isteriz? Popüler nasıl olunur?

“Popüler” kelimesinin sözlük anlamı; “halk tarafından sevilen, örnek alınan ve örnek gösterilen, halkın beğenilerine uyan” şeklindedir. Bu anlamı bir kişi açısından ele aldığınızda, “herkesçe sevilen, herkes tarafından örnek gösterilen, beğenilen” gibi bir ifade ortaya çıkmaktadır.

Bazı insanlar doğuştan lider özelliklerine sahiptirler. Konuşma şekilleri, ses tonları, vücut dilleri ile hiçbir ekstra çaba harcamadan toplumda öne çıkarlar. Ancak, bazı insanlar da liderlik özelliğine bürünebilmek adına inanmadıklarını söylerler, inanmadıkları şekilde davranırlar, benimsemedikleri şekillerde yaşarlar. Halbuki, herşeyde olduğu gibi bu konuda da doğallık ön planda olmalıdır. Popüler olmak adına kendisi gibi olmayan insanlar, geçici bir süre yaşadıkları popülerlik heyecanını, devam ettiremeyecekleri zoraki rolleri nedeni ile kısa zamana kaybedecekler, popüler olamadıkları gibi saygınlıklarını da yitireceklerdir.

Toplum çok geniş bir kavramdır ve aynı zamanda hacimsel olarak da çok geniş bir oluşumdur. Popülerlik kime göre, neye göre diye düşündüğümüzde, toplumun her farklı biriminin popülerleri de doğal olarak farklılaşacaklardır. Bu nedenle, popüler olma gayesinde değil, kendimiz olma gayesinde olmalıyız. Kendimiz olmayı en iyi şekilde başardığımızda; kendi değerlerimizle uyuşan, kendi hayat görüşlerimize sahip olan, kendi yaşam tarzımıza uygun yaşayan kişilerin oluşturdukları grupların da doğal liderleri olma şansımız yükselecektir. Popülerlik de bu şekilde amaç değil, kaçınılmaz sonuç haline gelecektir.

Ergenlik dönemindeki çocukların okul yaşamlarını çoğu zaman kabusa çeviren, gençler arasındaki benzer şekilde popüler olma kavgasına anne ve babalar olarak bizler de dolaylı olarak dahil olmalı, popüler olma gayesinin değil, değerleri olan saygın insan olma hedefinin makbul olduğunu çocuk yaşlarda benimsemelerini sağlamalıyız. Toplum bireylerin oluşturduğu bir yapıdır, sağlıklı bireyler güçlü toplumlar anlamına geleceğinden her konuda olduğu gibi bu konuda da ebeveynlere çok iş düşmektedir.

Sonuç olarak, popüler olma gayesi rasyonel bir insan davranışı değildir. Amaç her zaman değerleri olan, belirli bir duruşu olan, samimi bir insan ve şeffaf bir kişilik olmak olmalıdır. Zira, bunun sonucu çoğu zaman kendi kriterlerimize uygun toplumların popüler kişilikleri olma halidir.

Bir Cevap Yazın