Nasıl bir girişimi hedefliyorsunuz?

Her ne kadar iş kurma hayalleri kolay bir şekilde kurulsa da, işin gerçekleşmesi noktasında adım atmak, cesaret isteyen bir durum arz eder. Plan, program ve proje kapsamında her akşam belki de yatmadan önce bin kez düşünmeniz gerekir. Ayı şeyleri, gerçekleşmesi için gerekli olan planları ve geleceği…81056_girisimcilik_haftasi_ile_ilgili_yazi

Planınız varsa, doğru olduğunu bile kontrol etmeniz lazım. Her şeyin bir plan ve program içerisinde yürütmeniz gerektiği ve her atılan adımın başarı sağlayıp, sağlamayacağı müphem ve ortada büyük risk söz konusu. Bu riskleri en aza indirmek adına, yapmanız gereken ne tür bir girişim hayalinizin olduğunu olgunlaştırmanız lazım.

  1. Bir tutku veya ilgilendiğiniz alanda, kısa vadeli bir girişim hedefi, kişiye özgüdür ve kişinin hayatının bir parçası değil, sadece belli bir dönem maişetini karşılamak amacıyla yürütülen bir girişimdir. Mesela kişinin yazmayı seven biri olarak, öğrencilik dönemlerinde içerik editörlüğü yapması, bunun içi bloglar kurması gibi. Daha farklı kişisel basit tarzda girişimler söz konusu olabilir.
  2. Birde küçük esnaf işleri söz konusudur. Buradaki amaç ailenin ve çevresindekilerin refah düzeni sağlamak. Büyümek ve gelişmiş bir işletme olmak, kurumsal bir yapıya sahip olmak söz konusu değildir. Bu bir yerde dönerci dükkanı veya daha farklı formatta bir dükkan veya konfeksiyon açmak gibi bir durumu ifade ediyor. Sizin girişiminizin hangi türden olduğunu iyi araştırmalısınız.
  3. Küçük bir işletme olarak kurulan ama büyüme potansiyeline sahip bir yapıda kurulduğu için kurucularının vizyonuna bağlı olarak büyüyen işletmeler söz konusu. Bunlar hayallerde de büyüyen ve etrafına yararlı olan işletmeleri ifade ediyor. Maslahata uygun yapılan bir hizmet veya yeni çıkarılan bir ürün bu tür girişimlerden birisi olabilir.

Siz hangi türde bir girişim hedefliyorsunuz? Küçükken kabuğundan büyük bir şekilde çıkan ve etrafına hizmet veren bir girişim mi?

 

 

Bir Cevap Yazın