Muz nasıl yetiştirilir?

Herkes tarafından çok sevilen muz bilindiğinin aksine ağaçta yetişmez, muz büyük bir ottur. Bu tür otlar, çiçek açıp sonra toprağa düşen bitkiler olarak tanımlanırlar. Çiçek açtıktan sonra, otun toprağın üstünde kalan kısmı ölür ve gövde öldükten sonra, hemen yanındaki kökten bir diğeri büyür. Böylece bitki 1-2 yıl içinde yayılır ve genişler.

Muzun ilk vatanı Malaya’dır. Yaklaşık 10 bin yıldır üretilmektedir. Güney Doğu Asya’da yetişen muzlar etli değildir ve yarasaların döllenmesi ile yayılmaktadır. Pazardan veya marketlerden aldığınız muzlar yabani değildir. Özel bir türdür. Bu muzlar insan üretimi olmadan üreyemezler. Dünyada yetişen muzların %90 ‘nı, insan eli ile döllenmiştir. Muz genetik özelliğini 100 asırdır değiştirmeyen tek meyvedir. Bu nedenle muzlar, hastalıklara karşı son derece dayanıksızdırlar. Bir çok muz türü ilaçlara dayanıklı mantar hastalıklarına yenik düşmüştür. Eğer genetiği ile oynanmış bir muz yetiştirilirse, tüm dünya üzerinde muzun nesli tükenebilir. Bu çok ciddi bir sorundur. Muz dünyada ihracatı en karlı olan meyvedir. Muz sektöründe yılda 12 milyar dolar döner ve bu sektör sayesinde 400 milyon kişi geçimini sağlamaktadır. Muz üretimi genelde sıcak bölgelerde yapılır, fakat Avrupa’da en çok İzlanda’da yetişir. Burada oluşturulan seralarda, jeotermal sular ile ısıtılarak yetişitirilir ve dünyanın en kaliteli muzudur. Her yıl Belize’deki muz hasatının tamamını satın alan, Fyffes çikolata fabrikası İrlandalıdır.

Muz, dünyanın en lezzetli meyvelerindendir. Ülkemizde, en çok Anamur ve Antalya bölgesinde yetişen muz, lezzeti ile hepimizin en sevdiği meyvedir.

9 thoughts on “Muz nasıl yetiştirilir?

 • 04 Nisan 2016 tarihinde, saat 20:10
  Permalink

  Başlık olmamış

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2015 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  Başlık ile konu birbirine uymuyor muzun tarihçesi olabilirdi

  Yanıtla
 • 02 Ağustos 2015 tarihinde, saat 08:39
  Permalink

  muz ağacım ilk defa meyve verdi. duyduğuma göre veya internetteki takip sonucu muzun ciceğin yaprakları döküldüklten sonra bazıları ağaçtayken naylon geçiriyorlar bazılarıda kesip bir poşete sarıyorlarmış olgunlaşması için . Hangi yöntem doğru lütfen aydınlatarmısınız

  Yanıtla
 • 08 Ekim 2014 tarihinde, saat 19:55
  Permalink

  muzu ektigin zaman ektikten sonraki seneye dibinden filiz verip etrafa yayılır ve o filizleri ana gövdeden ayırıp eke bilirsin ayrıca ana gövde muz salkımını verdikten sonra kurur ve düşer dipten yeni ışkın çıkar

  Yanıtla
 • 22 Mayıs 2014 tarihinde, saat 22:46
  Permalink

  çok teşşekür ederim çok işime yaradı

  Yanıtla
 • 13 Mayıs 2014 tarihinde, saat 18:56
  Permalink

  daha kısa olabilir

  Yanıtla
 • 06 Mayıs 2014 tarihinde, saat 15:50
  Permalink

  sevgili arkadaşım trakyada muz üreticiliği yapamaz sınız zira muz yaz kış sıcak ve rutubetli havayı sever kışın kar yagan bölgede muz olmaz donar serada dahi eksi dereceye düşmemesi gerekir birde % 60 ila %80 devamlı rutubet gereklidir . muz kısacası fidesinden üretilir yani takozundaki gözlerden ancak ilk üretim ayrı bir ihtisastır , ancak muz üreticiligi ayrı bir kültür ve deneyim ister ben ekeyim muz yiyeyimle olmaz. muz türkiyede alanya anamur bozyazı dışında birmiktarda antakyada yetişir bunun dışında türkiyede muz yetişmez muz ekvaytor a yakın iklimlerde yetişir ,mutluluklar dilerim.

  Yanıtla
  • 26 Haziran 2015 tarihinde, saat 08:38
   Permalink

   türkiyede yetiştiği yerleri eksik belirtmişsiniz..izmir çeşmede bahçemizde harika muzlar yetişiyor..

 • 12 Ocak 2014 tarihinde, saat 10:08
  Permalink

  Trakya’da iki dönüm yerim var hobi olarak meyve yetiştirmek istiyorum . Muz konusunda yeterli bılgi bulamadım. Herkes kısa ama eksik bilgiler veriyor. Yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler. (Mesela muzu toprağa gömsem ilerde filiz çıkarmı? Veya fidanı nasıl yetiştirebilirim.) saygılarımla.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: