Mutlu olmak için yenmesi gereken besinler?

Gıdaların insan üzerindeki etkileri söz edilemeyecek kadar büyük. Sağlıklı yaşamamız adına tüketmemiz gereken besinlerin az da olsa neye yaradıklarını bilmeliyiz. Sadece vücut sağlığımız için değil, ruh sağlığımız açısından da besinlerin bilinçli tüketilmesi gerekir. Mutlu bir ruh haline sahip olmak için tüketilmesi gereken besinlerin hangilerini olduğunu yazalım.TABİKİ-MUTLU-OLMAK-İÇİN

  1. Çilek: Bilindiği gibi C vitamini bakımından en zengin meyvelerden birisi, çilektir. İçerisinde bulunan afrodizyaklar sayesinde bütün salgı bezlernin çalışmasını sağlar. Bu da vücudun genç kalmasına, kuvvetli olmasına yarar. Yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonlarını düzenler ve düşürür. Damarların temizlenmesinde yardımcıdır. Bu nedenle kılcal damar tıkanıklarını önler. Böbreklerde taş, kum oluşumunu engellediği gibi, aynı zamanda ise, oluşumunun da önüne geçer.
  2. Muz: İnsan kokladığı zaman bile muzdan etkilenir. İçerisinde Endorphin bulunur. Bu madde, kendinizi sinirli veya yorgun, mutsuz hissettiğiniz zaman tüketilmesi gerekenler arasında sayılır. Bunun için hemen bir muz almanız ve yemeniz en doğru tercih olacaktır. Strese karşı birebir meyve olan muz, sinir hastalıklarına karşı etkileyici bir tedavi sunar.
  3. Üzüm: Beyaz ve kırmızı üzüm yiyen kişilerde gülümseme hiçbir zaman eksik olmaz. Yüzde 20 oranında direkt olarak kana karışan şeker var. Beden ve zihin çalışmasını yoğun olarak yapan kişilerin tüketmesi önerilir. İçerisinde bulunan bol miktarda demir, kan yapar. Cilde dirilik verdiği de bilinmektedir.
  4. Portakal: Dinamizm arayanların meyvesidir. İçerisinde c ve b vitaminleri fazlaca bulunmaktadır. C vitamini ince ve kalın bağırsakların çalışmasını sağlar. Vücut direnci artar. Kanın temizlenmesine ve akışkan olmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Portakalın reçeli yapılıp yenirse, daha faydalı olur.
  5. Çikolata: Strese düşman arayan çikolata yemeli. Kendinizi ruhsal yönden kötü hissettiğinizde hemen bir çikolata yemeniz gerekir. Mutluluk hormonu seratonin salgılanmaya başlar. Bu da vücudun stresten kurtulmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın