Mutfak köşe takımları seçilirken nelere dikkat etmek gerekir?

Evlerimizde kullanmış olduğumuz bütün mobilya ürünleri, dekorasyonun en önemli parçalarını oluşturmaktadır. Mobilyaların ev içerisinde belirlenecek konumları, renkleri ve modelleri bütün ayrıntıları ile dekorasyonun bütünlüğünü meydana getirmektedir.
mutfak-kose-takimlari-9
Mobilyaların sağlam olup olmamasının kontrolünün ayrıntılı olarak yapılması gerekmektedir. Uzun süre kullanımının gerekli olduğu düşünüldüğünde sağlamlık daha bir önem kazanmaktadır.
Geçmiş dönemlerde çok fazla kullanılmasa da bugünlerde pek çok mutfak tasarımında mutfak köşe takımları insanların gözlerine çarpmaya başladı. Bu takımlar sayesinde mutfaklar yalnızca yemek yapılan ve kimi zaman yenen yerler olmaktan çıktı aynı zamanda ailenin birlikte daha fazla vakit geçirdiği bir yer oldu. Özellikle büyük mutfaklar için olmazsa olmaz mobilyalardır.

Mutfak köşe takımları tercih edilirken kendisini sektörde ispatlamış olan firmalara yönelmekte fayda vardır. Kalite ürün hakkında iyi araştırma yapılmalıdır.
Evinizin mutfak kısmını değiştireceksiniz ve sabah kahvaltılarınızı içinize sinecek bir köşe takımında yapmak istiyorsanız ilk olarak nelerden zevk aldığını ve sizi neyin rahatsız ettiğini iyi düşünmelisiniz. Bu doğrultuda hareket etmek pişmanlığın önüne geçecektir. Eşlerin bu hususta fikir birliğine varmalarının da büyük önemi vardır.

Boyut köşe takımı seçerken en önemli olan hususlardan biridir. Tercih ettiğiniz yemek takımının odanın boyutlarına uygun olması gerekmektedir. Bayanlar mutfakta oldukça fazla zaman geçirdiklerinden dolayı rahat hareket edebilecekleri bir alanın kalması gerekmektedir. Buna uygun boyutlar belirlenmelidir.

Tercih edilecek takımın kalitesi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan alınmaması gerekir. Elbette ki çok uzun yıllar boyunca kullanılacak olan ürünler tercih edilirken genellikle yapılması gereken en önemli şey kaliteli olan modellere bakmaktır.

Aile bireylerinin sayısına göre masa tercih edilmelidir. Misafir sayısı da hesaba katılarak doğru tercihte bulunulması en doğru davranıştır. Evinizde ağırladığınız ortalama misafir sayısına göre bir tercih yaptığınız zaman hiçbir sıkıntı yaşamadan rahat bir yemek yiyebilirsiniz. Veya portatif bir masa alarak gerektiği zaman büyütüp gerektiği zaman da küçük olarak kullanabilirsiniz. Yani tamamen sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tercihler yapmanız daha mantıklıdır. Beklenmedik kalabalıklara karşı her zaman hazır olmak sıkıntıya girmekten bayanları kurtaracaktır.

Tercih ettiğiniz sandalyeler de kesinlikle rahat olmalıdır. Yemek yerken kendinizi son derece rahat hissedebilmek adına buna bilhassa dikkat etmeniz gereklidir.Yoksa az bir zaman diliminde de olsa rahatsızlık duyabilirsiniz.

Bayanlar için uyum son derece önemli bir husustur. Bundan dolayı yemek takımı alırken konsol vb diğer ürünler ile uyumlu olmasına dikkat edilir. Ayrıca aynı odada eğer oturma grubu da bulunacak ise, mutlaka bu ürünlerin de uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Seçeceğiniz renkleri evinizin içerisini hayal ederek planlayın. Perdeleriniz, halılarınız ve aksesuarlarınız ile bir bütün olması gereken salon takımlarını bu gibi detaylara dikkat ederek seçin. Renk tercihinde en önemli hususlardan biri eğer ekonomik durumunuz istediğiniz zaman mutfak köşe takımlarını değiştirmeye uygun değilse modası hiçbir zaman geçmeyecek olan renk tercihinde bulunmanızdır.

Tercih edilecek ürünlerin fiyatları ile kalitesinin uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Vereceğiniz para malın değeri ile örtüşmelidir. Bütçenizi göz önünde bulundurarak dilediğiniz tasarımı tercih edebilirsiniz.
Mutfak köşe takımını alacağınız firmanın mutlaka montajını kendisinin yapmasını isteyin. Çünkü eve getirip, kuramayabilirsiniz bunun yanı sıra kurarken, herhangi bir parçaya zarar gelmesinden dolayı garanti dışı kalmasına nende olabilirsiniz. Bu da maddi yönden sizin için büyük bir sıkıntıya yol açabilir.

Bir Cevap Yazın