Mum nasıl yapılır?

mumRomantizmin olmazsa olmazlarından, dekorasyonun en hoş ayrıntılarından biri olan mumlar, özellikle son yıllarda binbir çeşit model ve renkleri ile dikkat çekmektedir. Mumların gördüğü bu yoğun ilgi, mum yapımı konusunda da birçok hobi kursunun açılmasına neden olmuştur. Ancak, mum yapmak çok zor bir meşgale olmayıp, ev ortamında da mum yapmak mümkündür.

Evinizde mum yapma arzusunda iseniz öncelikle aşağıdaki malzemeleri edinmeniz gerekecektir.

  • Ortalama 25 cm boyunda mum fitili (fitili kendiniz de yapabilirsiniz, bu durumda fitil yapımında kullanacağınız kalınca bir ip temin etmeniz yeterlidir. Bu ipi erimiş parafine yatırıp 20-25 saniye bekleterek, sonrasında kurutarak fitil oluşturabilirsiniz.)
  • 1 kilogram parafin
  • 100 gram stearin
  • Arzu ettiğiniz şekil ve büyüklükte mum kalıbı
  • Mum boyası
  • Tercihe bağlı olmak üzere mum esansı

Malzemeler hazır olduğunda mum yapımına başlayabilirsiniz. Öncelikle, eski bir tencerenizi kısık ateşte ısıtın. İçine parafini koyup, erimesini bekleyin. Parafin eriyince stearini ekleyin, karıştırın. Beğendiğiniz herhangi bir renkte mum boyası ilave edin. Kokulu bir mum yapmak istiyorsanız ve mum esansı almış iseniz onu da ekleyin. Karıştırmaya devam edin.  Homojen bir renk dağılımını sağladığınızda mum kalıbınıza bu karışımı dökün. Fitili mümkün olduğunca ortalayarak yerleştirin. Farklı şekillerde de fitilinizi yerleştirip tasarım uygulayabilirsiniz, ancak mumun yanma kalitesini düşürmemek için ortalamaya dikkat edin. Hızlı olmasını arzu ediyorsanız buzdolabında ya da evin serin bir köşesinde bu karışımın soğumasını ve dolayısı ile donmasını bekleyin. Ancak, dolaba koyacak iseniz hemen koymayın, oda sıcaklığında biraz soğumasını bekleyin. Parafin ve stearin elde edemediğinizde mum artıklarını da kullanabilirsiniz. Mum boyası yerine de artık pastel boyaları kullanmak mümkündür.

Donan mumu kalıbından çıkarıp sergileme amaçlı edindiğiniz bir başka dekoratif kalıba ya da şamdana yerleştirin ya da irice mumlardan yapmış iseniz olduğu şekli ile kullanabilirsiniz. Ev yapımı mumunuzu evinizin en nadide köşesinde sergilemek için artık hazırsınız. Güle güle kullanın!

Bir Cevap Yazın