Muay Thai nedir?

Muay Thai, Tayland ülkesinde doğmuş ve daha sonra dünyaya yayılarak gelişmiş bir dövüş sporudur. Tayland boksu da denilen bu spor, Asya’nın güney ülkelerinde oldukça popüler olan bir spordur. Diğer birçok dövüş sporuna nazaran oldukça sert ve etkilidir. Tekme, yumruk, diz ve dirsek bu sporda etkin olarak kullanılır. Birçok yönden Kick boxa benzese de kendine has yöntemleri ve teknikleriyle ayrılır.

Muay Thai Tarihi

Tam olarak ne zaman çıktığı bilinmese de 1300’lü yılların başında ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Güneydoğu Asya ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar ve savaşlar esnasında doğmuş bir dövüş sanatıdır. İlkel olarak çıkış zamanındaki spor, zamanla gelişmiş, teknikleri değişmiş ve günümüzdeki son şeklini almıştır. Tayland ve komşu ülkelerinde oldukça yaygın bir spor olmasının yanında dünyanın birçok ülkesine yayılan bu spor, uluslararası maçlara ve olimpiyatlara da girmiştir. Türkiye’de ise 1980 yıllarında spor olarak ilgi görmeye başlanmıştır.

Muay Thai Teknikleri

Bu sporda tekme, yumruk, diz ve dirsekler kullanılır. Tüm bu teknik ve kombinasyonlar kalça ve bedenin dönüşü ile sağlanır. Böylelikle vuruşlar daha sağlam olur. Fakat diğer sporlara göre daha yavaş bir dövüş sanatıdır.

Muay Thai’de diğer dövüş sporlarında olduğu gibi duruş oldukça önemlidir. Sağlam ve dengeli bir duruş, vuruşların daha sert olmasını sağladığı gibi, alınan darbelere karşı yapılan savunmanın da daha dayanıklı olmasını sağlar.

Muay Thai, tüm dövüş sporları arasında sertliği ile tanınır. Sporcuların, maçlarda rakiplerine karşı üstünlük sağlamaları için hızlı, sert ve dayanıklı olmaları gerekir. Aynı zamanda vuruşlar arasındaki denge ve koordinasyon da oldukça önemlidir. Tüm bunların profesyonel bir şekilde gerçekleşebilmesi için iyi koşullarda çok çalışmak gerekir. Yani antrenmanın önemi bu sporda büyüktür.

Muay Thai Antrenmanında genel olarak; gölge boksu, kum torbası, ip atlama, darbe yastığı ve ring çalışmaları yapılır. Ayrıca bunlara ek olarak kondisyonun gelişmesi adına da birçok egzersiz ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Eşli müsabaka olarak da adlandırılan “sparring” çalışmaları gerçek ring dövüşlerine yakın olduğundan oldukça önemlidir.

 Tayland Boksu, batı ülkelerinde spor salonlarında yapılırken doğuş yeri olan Tayland’da ise Muay Thai kamplarında yapılır. Salon sporlarına göre oldukça ağır geçen bu kamplarda sporcular tam manasıyla dövüşe hazırlanırlar. Beslenme düzenleri, uyku saatleri ve antrenman süreleri ile bir denge oluşturulan bu kamplardaki sporcular dünya müsabakalarında oldukça başarılır olmaktadırlar.

 Muay Thai Sporundaki Vuruşlar

1. Yumruklar

Bu sporda kullanılan yumruklar, kolay ve etkili olması sebebiyle fazlaca önem arz eder.Omuzdan, kalçadan veya tüm vücuttan güç alınarak vurulur. Genel olarak boks teknikleri ile benzese de dönerek yumrukların olması ve bazı küçük teknikler ile bokstan ayrılır.

 • Düz Yumruk (Mud Trong)
 • Sıçrayarak Yumruk (Kra Dod Chock)
 • Kroşe (Mud Wiang San)
 • Aparkat (Mud Seuy)
 • Dönerek Yumruk (Mud Wiang Klab)

 2. Dirsekler

Bu sporu diğer sporlardan özel kılan şey, dirseklerin olmasıdır. Yakından vurulması sebebiyle oldukça tehlikeli ve etkilidir. Genel olarak rakibi yıkmak için kullanılır. Dirsek vurulurken güç, koldan değil omuzdan alınır ve çok daha sert hale getirilir.

 3. Tekmeler

İyi bir tekme, en güçlü vuruş tekniğidir bu sporda. Fakat iyi bir tekmenin atılabilmesi için dengeli bir duruş olmalı ve uzaklık mesafesi oldukça iyi ayarlanmalıdır. Diğer tekme kullanılan sporlardan farklı olarak ayağın önü değil kaval kemiği kullanılır.

 •  Aşağı Seviye Tekme
 • Yüksek Seviye Tekme
 • Orta Seviye Tekme
 • Süpüren tekme
 • Dönerek vurulan tekme
 • Ön tekme
 • Diz ekleminin dışıyla vurulan tekme

Bir Cevap Yazın