Msn neden açılmıyor?

Ülkemizde en çok kullanılan ve en eski karşılıklı konuşma programlarından biri olan msn yani windows live messenger, birçok internet kullanıcısının hala bir numaralı tercihi konumundadır. Çoğu insanın yaşadığı msn sorunları arasında en yaygın görüleni, biranda messenger’ın açılmamasıdır. Bir gün önce herhangi bir sorun yokken aniden oturum açmaya çalıştığınız hata raporu ile karşılaşıyorsanız, kontrol etmeniz birkaç nokta olabilir.

Msn messenger oturum açma hataları; internet bağlantısı, yazılım, donanım, güvenlik duvarı(firewall), anti virüs programı, proxy ayarları, bilgisayarın güvenlik ayarları, SSL gibi sertifikaları ve tarih ayarları gibi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu aşamada sorunun çözümü için öncelikle bilgisayardaki sorunu doğru şekilde tespit etmeniz gerekir. Tüm bunların ötesinde windows live messenger anlık olarak hizmet dışı kalmış da olabilir. Bunun için hizmet durumunu kontrol etmekle işe başlamanız mantıklıca olacaktır.

MSN Web Messenger ile kontrol

İlk olarak yapmanız gereken oturum açamamanızın nedeninin bilgisayarınızdan mı yoksa internet bağlantınızdan mı kaynaklandığını tespit etmek. Bunu öğrenmenin en kolay ve hızlı yoluysa Web Messenger sitesine girerek, msninizi internet tarayıcısı üzerinde açmaya çalışmanız. Şayet internet üzerinden oturum açarak msn kullanabiliyorsanız, bilgisayarınızdaki Live Messenger internet bağlantısına erişemiyor demektir.

Saat ve tarih ayarları

Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin saati farklı algılaması, messenger oturum açma sorunlarına neden olabilir. Öncelikle bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saat bölümüne çift tıklayarak tarih ve saat ayarını güncellemeyi deneyin. Şayet bilgisayarınız bu işlemi yapmanıza izin vermiyorsa, sorunu büyük ihtimal ile tespit etmişsiniz demektir. Bilgisayarınızın tarih ve saat ayarını güncellemek için; Başlat’ı açın ve Çalıştır’a tıkladıktan sonra aç satırına timedate.cpl yazarak Enter’a basın. Tarihi ve saati doğru şekilde ayarladıktan sonra tekrar deneyin ve eğer sonuç alamıyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İnternet Explorer proxy ayarları

İnternet Explorer programınızdaki bazı proxy ayarları, internet erişiminde sorun yaşamanıza neden olabilir. Bunun için Explorer içerisindeki proxy ayarlarını temizlemeyi deneyebilirsiniz. Explorer proxy ayarlarlarını temizlemek için; Explorer’ı açın ve Araçlar bölümünden “internet seçenekleri” kısmına tıkayın. Bağlantılar sekmesine ve sonrasında LAN ayarlarına tıklayın. Ayarları otomatik olarak algıla kutusunu temizleyin ve tamam diyerek çıkın.

Messenger proxy ayarları

Messenger programını açın ve Araçlar sekmesinden Seçenekler bölümüne girin. Bağlantı bölümünün alt sekmesi olan Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayarak, Socks bölümünün altındaki tüm girdileri silin.

Explorer güvenlik ayarlarını doğrulama

İnternet Explorer’ı açtıktan sonra Araçlar bölümünden İnternet Seçeneklerine tıklayın. Gelişmiş seçeneği altındaki Güvenlik sekmesindeki Sunucu Sertifikalarının geçerliliğinin denetlendiğinden yani kutunun işaretli olmadığından emin olun. Ayrıca Güvenlik sekmesinde SSL 3.0 kullan kutusunun da işaretli olması gerektiğini unutmayın.

 

Bir Cevap Yazın