Motor contasının yandığı nasıl anlaşılır?

motor-contasının-yandığı-nasıl-anlaşılırBir arabaya sahip olup onu uzun süre kullananlar genelde en az bir kere motor contasının yanmasına şahit olmuşlardır. Bu durum insanları hem zora sokar hem de arabanın motorunun yıpranmasına yol açar. Motor contasının yandığını anlamak içinde bazı durumları gözden geçirmeliyiz. Bu durumları önceden bilmemiz bize büyük yarar sağlar. Bunun nedeni eğer conta yanmışsa ve biz hala arabayı kullanmaya devam edersek, motorda bulunan yağ ile suyun karışmasına yol açarız. Yağ ile su karıştığında yağ kayganlığını kaybeder ve motor pistonlarının sağlıklı çalışmasını engeller. Kısa bir süre sonra da motor tamamen işlevini yitirir ve çalışmaz hale gelir.

Motor contasının yanmasının en büyük belirtilerinden biri hararettir. Aracınız eğer zorlanmadığı halde hararet yapıyorsa büyük ihtimal contanız yanmış olabilir. Hararetin sebebi motorsa yeteri kadar suyun devir dayım yapmamasıdır. Bu durumda ilk olarak radyatörde bulunan suyun azalıp azalmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer su ve ya antifriz koyduğunuz halde kısa süreli kullanmanız sonucu su eksiltiyorsa ya bir yerde kaçak vardır ya da conta yanmıştır. Su pompalayan boruları kontrol ettiğiniz halde eğer bir kaçak bulamıyorsanız en yakın servise gidip conta testi yaptırmalısınız.

Genişleme kabınızdaki suyun renginde bir değişiklik varsa bu da contanın yanmış olma ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Boşaltma kabındaki su yarım sarımtırak bir renk almışsa ve köpüklenme görünüyorsa yine contadan şüphelenebilirsiniz.

Motor yağınızı kontrol etmelisiniz. Yağ kontrol çubuğundaki yağı parmaklarınız ile kayganlığını test edebilirsiniz. Eğer yağ gerekli olan kayganlığını kaybetmişse büyük ihtimal yağ ile su karışmıştır. Bunun sebebi de yine contanın yanmış olmasıdır.

Egzoz çıkışından eğer beyaz duman geliyorsa bu da contanın yandığının bir göstergesidir. Bu durumda motor egzozdan su da atacaktır.

Buradaki yazılanları kontrol ettikten sonra eğer birinde problem bulursanız hemen servisinize göstermelisiniz. Bu sorunlara rağmen arabanızı kullandığınız sürece motorunuza her zaman zarar vermiş olacaksınız. Problemin çözülmemesi taktirde motorunuz kullanılamaz hale gelebilir. Conta değişimi fiyatı aracın modeline göre değişmektedir. 400TL ile 2000TL arası fiyatlara contanızı yaptırabilirsiniz. Eğer aracınız hararette yapmışsa üst ve alt kapaklarda da yamulma olmuşsa bu fiyatlar biraz daha artmaktadır. Bu yüzden aracınızın her zaman yağ ve su kontrollerini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın