Moralimi nasıl düzeltebilirim?

Hayat sürprizlerle dolu. Mutluyken zaman içerisinde kötü bir sürpriz durum sizi birden hayata küsecek kadar moralsiz kılabilir. Hayatta mücadele ruhuna sahip olup, olunmadığı bu tür anlarda daha da iyi anlaşılır. Eğer ufak veya büyük bir hayati dengemizi bozan durumu, hayatımızın ilerleyen zamanlarında da karanlık bir engel olarak kendi ruh halimize yansıtırsak, büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kalır aynı zamanda da güzel bir hayatı kendimize zindan yapmış oluruz. Peki anlık depresyonlar durumunda, stres durumunda nasıl bir tavır içerisinde olmalıyız?moralsizlik

Göz yaşarır, kalp hüzünlenir ama hayat her zaman devam eder. Bu nedenle olası üzüntülü durumlar karşısında pür dikkat üzüntüye odaklanarak bilinç altımızı felce uğratmak ve yaşadığımız tüm kötü badirelerin yeniden zihin altında canlanmasını sağlamak, durumu daha da ajite edici bir ruh hali kazanmamıza sebep olur. Bu halden kurtulmakta öyle bir iki gün de olmaz belki de hayatımız boyunca yapmayacağımız yanlışları yapmamıza sebep olacak şekilde etkisi ilelebet sürer. Bu nedenle her kötü senaryonun arkasında muhakkak bir hayır olduğunu bilmemizin faydası var. Yani moralimizi bozacak bir durum esnasında bağlanılması gereken birinci iman duygusu olmalı. İslam dininin ruhi yapımızı disipline almak ve onarmak adına getirdiği yasalara inanmak.

Bu yapıldıktan sonra görülecek ki ruhi yapımızda bir direnç ve mücadele canlanacak. “Her zorluğu ardında iki kolaylık vardır” müjdesi, hayatın kaçınılmaz sorunları arasında sıkışmış bir beşere, yakın bir dostundan gelecek bir yardımdan daha önemli bir vaat olarak Rabbinden gelmekte. İşte bu tefekkür ve inanç, yolda kalmış bir beşeri, dağlara tırmanmak için hazır hale getirebilir.

Ruhi yapının bu şekilde kontrol altına alınmasından sonra, moralsizliğe iyi gelecek olan doğa kokularına yönelmek ikinci yapılması gereken durum. Lavanta, gül, paçuli, fesleğen, sandal ağacı gibi egzotik kokuları koklamak, insanın kafasındaki kötü düşünceleri atmasına yardımcı oluyor. Daha sonra üzerimizde giyimimize yönelik bir değişime gitmeli ve renkli, canlı giysileri seçmeliyiz.

Hayvanları besleyin. Özellikle kedileri. Spor yapın. İyi bir yeşil alanda yürümek, insanın zihnini açar ve daha sağlıklı düşünmesini sağlar. Ayrıca yemeklerinizde kırmızı baharat veya kimyo gibi rahatlatıcı baharatları kullanmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın