Moda nedir?

sokak-moda-kadinlarModa; herhangi bir alanda belirli bir süre boyunca popüler hale gelmiş olan stil ve uygulamalar bütününe verilen isimdir. Moda, genellikle giyim ile birlikte anılmasına rağmen moda giyim ile sınırlı değildir; dekorasyon, yaşam stili, vb. birçok alan için geçerli bir kavramdır.

“Moda” kelimesi Latince “modo” kelimesinden türemiş olup “hemen şimdi” şeklinde bir anlama sahiptir. Bu anlamdan da anlaşılacağı üzere moda değişkendir, bugün geçerli olandır. Yarın, değişecektir. Ancak, genel bir kabul ediş vardır ki moda, aynen tarih gibi, tekerrürden ibarettir. Özellikle giyim alanında moda olan birçok stilin yıllar öncesinde de geçerli olduğuna sıklıkla şahit olmaktayız.

Moda, arkasında kitleleri toplamış stilin kendisidir. “Moda kendine yakışandır.” ifadesi büyük bir yanılsamadır. Moda tanımına uygun şekilde belirli bir süre boyunca popüler hale gelmiş olan giyim stili ve bu stil doğrultusunda belirlenmiş ve tüketime konu edilmiş olan giyim eşyaları söz konusu olmaktadır. Bu eşyalar, kişinin beğenisine aykırı da olabilir ancak toplum beğenisine uygundur. Bu nedenle, bu genel beğeni dışında çıkan tercihler mümkündür, ancak moda değildir.

Moda, ticari hayatın oluşturduğu aslında tüketime çağrı yollarından biridir. Zira, ihtiyaç olmadığı halde sadece moda olduğu için satın alınan birçok ürün herkesin evinde muhakkak mevcuttur. Tüketim toplumlarının en önemli özelliğidir; ihtiyaç olmadığı halde satın alma eyleminde bulunmak. Bu nedenle ” indirim dönemleri” gibi yine büyük bir yanılsama ticari hayatın olmazsa olmazları arasına girmiştir. İnsanlar, hiç gerekli olmadığı halde, hatta satın alma niyetleri olmadığı halde, sadece fiyatını çok uygun buldukları düşüncesi ile birçok ürünü alırken bulmaktadırlar kendilerini. Bu durum bir kandırmaca mıdır? Hayır değildir. Burada tüm taraflar bulundukları durumdan, gerçekleştirdikleri eylemden memnundur ve tüm bu eylemler bir farkındalık içinde gerçekleşmektedir.

Bir Cevap Yazın