Mikroişlemci nedir?

Çağımızın durmak bilmeden gelişen teknolojik gelişmeleri sayesinde her insanın yaşamının bir parçası haline gelen bilgisayarlar mobil cihazların ana işlem birimi olan mikroişlemci, sistem bünyesinde bir ya da daha çok sayıda olabilir. CPU olarak da bilinen ana işlem biriminin temel bileşeni olan mikroişlemci, sistem fonksiyonların devre dahilinde programlanabilir bir şekilde işlenmesini sağlar. Elektronik ortamda sayısal verilerin işlenmesini ve programlanmasını sağlayan mikroişlemciler, CPU yani ana işlem biriminde kullanılan kelime boyutunun 32 bit yerine 4 bit seviyesine indirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Ana işlemci birimi mantıksal devreler kullanarak sistem fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar ve devrede kullanılan transistörler mikroişlemci sayesinde tek bir modüle sığabilir hale gelir.

CPU biriminin 32’den 4 bit seviyesine indirilmesi ile devre transistörlerinin tek bir parçaya sığdırılabilmesi bilgisayar dünyası açısından büyük önem taşımaktadır. 1970’li yılların başlarından itibaren orta çıkan ve çok hızlı bir şekilde gelişim gösteren mikroişlemci teknolojisi, mikrobilgisayar kavramının da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Mikroişlemcilerden önceki elektronik ana işlem birimleri daha farklı bir sistem ile çalışmaktaydı. Mikroişlemcilerin icadı ana işlem biriminin mühendisliğini tamamen değiştirerek aslında üretim maliyetlerinin de ciddi bir oranda azalmasını sağlamıştır. Halkın alım gücüne hitap eden elektronik cihazların ortaya çıkışına da katkı sağlayan mikroişlemciler, binlerce ve hatta milyonlarca transistöre eşdeğer bir işlem gücüne sahip CPU tasarımlarının geliştirilmesini de mümkün kılmıştır.

Mikroişlemciler sistem bünyesinde CPU performansı açısından devrim niteliğinde bir gelişme olduğu gibi, aynı zamanda üretim maliyetlerinin düşürülmesi açısından da büyük bir önem taşır. Fiyat açısından büyük bir düşüş yaşanmasını sağlayan mikroişlemci teknolojisi, devam eden yıllarda hızla dünya geneline yayılacak olan ev tipi bilgisayarların da temel yapı taşı olmuştur. 1970’lerin sonlarına doğru tümdevrelerin geliştirilmesi ile devre sistemleri büyük oranda değişmiş ve ana işlemci birimi üretiminde mikroişlemci kullanımı dünya genelinde kabul gören bir uygulama haline gelmiştir. Günümüzde en karmaşık ve yoğun kullanılan ana bilgisayardan küçük el bilgisayarlarına kadar tüm sistem çekirdeklerinde mikroişlemciler kullanılmaktadır. Mikroişlemci kullanılan ana işlem birimlerinin performansı da yıllar içinde sürekli olarak artmış ve böylece bilgisayarlar içinde bu teknoloji bir temel haline gelmiştir.

Rahnansaika

 

Bir Cevap Yazın