Mide sorunları için hangi egzersizler yapılmalıdır?

mide egzersiziBeden ve zihin sağlığını ilgilendiren birçok hastalık, kendisini karın bölgesinde gerilimler ve karın bölgesindeki enerji hatlarında tıkanıklık olarak gösterir. Özellikle yaş ilerledikçe karın ve mide bölgesini çalıştırmak gittikçe zor bir hal alır. Eğer genç yaşlarınızdan itibaren, mide adalelerinizi çalıştıracak egzersizler yapmamışsanız, kırklı yaşlardan sonra mekik çekme gibi mide egzersizleri çok ta sağlıklı olmayacaktır.

Tavsiye edeceğimiz bu çalışma, hem mide sorunlarınızın iyileşmesine, hem de karın bölgenizin stresten arınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca karın bölgenizdeki yağların eritilmesine etkili olacaktır.

Sizlere iki türlü uygulama önermek istiyoruz Birinci uygulamayı yapmak için;

Öncelikle sırt üstü yere yatarak gevşemeniz gerekir. Avuçlarınızı birbirine sürterek ellerinizin ısınmasını sağlayın. Sağ avucunuzu karnınızın üzerine, sol avucunuzu da, sağ avucunuzun üzerine koyun. Karnınızı sağdan sola olacak şekilde, saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapmaya başlayın. Daireleri giderek büyüterek, göğüs kemiğinizin altıyla, kasık kemiğiniz boyutunda bir daire çizecek kadar masajınıza devam edin. Saat yönünde masajı tamamladıktan sonra, bu kez tam tersi yönde dairesel hareketlere geçin. Bu yönde masaj yaparken de dairesel hareketleri giderek küçültün. Önceki yaptığınız uygulamanın tam tersini yapıyor olacaksınız. Bu uygulamada güç kullanmanız gerekmiyor. Hafif fakat sabit bir baskı yeterli olacaktır. Her iki yöne dilediğiniz sayıda masaj uygulayabilirsiniz.

Saat yönünde yapacağınız masaj, kabızlık sorunlarınızda size yardımı olacaktır. Saatin ters yönünde yapacağınız masaj ise, ishalin kesilmesinde etkili olacaktır. Bu çalışmayı dilediğiniz saatte ve sayıda tekrarlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, yemek yedikten hemen sonra uygulamamak olacaktır.

İkinci uygulamamız ise şu şekilde uygulanmaktadır;

Bu çalışmamız diğerine göre, daha fazla enerji taşımaktadır. Bu sebeple iç organlardaki rahatsızlıklarda etkili olacaktır. Diğer yönden bel bölgenizde bulunan yağları incelteceğinden, zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Rahat ettiğiniz şekilde oturarak, avuçlarınızı güçlü bir şekilde birbirine sürterek ısıtın. Avuçlarınızı karnınızın iki tarafına parmak uçlarınız aşağıya bakacak şekilde yerleştirin. Karın bölgenizi yandan olacak şekilde, yukarıdan aşağıya daireler çizerek, güçlü ve hızlı hareketlerle ovun. Bu ovma hareketini karın bölgeniz iyice ısınana kadar devam ettirin. Bu uygulamayı da dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Diğerinde olduğu gibi sadece yemek sonrasında uygulamadan kaçınmanız gereklidir.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

 

 

Bir Cevap Yazın