Melisa otunun faydaları nelerdir?

melisa otu

Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak gördüğümüz melisa otu yani oğul otu farklı isimlerle de tanınmaktadır. Kovan otu, limon otu, limon nanesi gibi halk arasında yaygın kullanılan isimleri de bulunmaktadır. Limon ve nane kokulu bir esansa sahip olması nedeni ile limon ve nane ile birlikte anılabilmektedir. Pek çok kişinin dikkatini çekmese de içerdiği özellikler nedeni ile melisa otu insan bünyesi için yararlı olan bitkilerden bir tanesidir. İçerdiği kokulu esansları nedeni ile öncelikle sakinleştirici özelliğe sahip bulunmaktadır. Ancak bazı bitki türlerinde koku esansı bulunmuyor. Bu nedenle stres ya da sinir gibi durumlarda yatıştırıcı olabilmesi için melisa otunun kokulu olması gerekiyor. Sakinleştirici etkisinin kullanıldığı alanlardan bir tanesi de uyku bozukluklarıdır. bu anlamda eğer uyku sorununuz var ya da uyumakta sıkıntı çekiyorsanız melisa çayının rahatlatıcı etkisi ile daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

Melisa otunun sağladığı faydalardan bir tanesi de terleme etkisinin bulunmasıdır. Bazı hastalık türlerinde özellikle gribal enfeksiyon durumlarında terleme önemlidir. Bu gibi durumlarda melisa çayı yapılarak terlemenin arttırılması sağlanabilmektedir. Melisa otunun faydalarından bir tanesi de hazmı kolaylaştırmasıdır. bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkili olması nedeni ile spazm çözücü, bağırsak gazı giderici ya da hazmı kolaylaştırıcı olarak da kullanılabilmektedir.

Melisa otunun faydalarından bir tanesi de terlemeyi önlemesidir. kulak çınlaması, baş dönmesi gibi durumlar için de olumlu etkiye sahip bulunmaktadır. Kullanımının daha rahat olması nedeni ile çay olarak tüketilmesi saha sık görülen bir durumdur. Melisa çayı için:

Bir litre kaynamış suya 5 ya da 6 gr. melisa otu atılıp demlenmesi yeterlidir. Bu şekilde hazırlanan melisa çayı sabah ya da akşam dilediğiniz saatlerde alabilirsiniz. Ancak alerjik reaksiyonlar olabileceği için kontrolsüz tüketilmemesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın