Mide katlama ameliyatı nedir?

midekatlamaMide katlama ameliyatlarında mide kesilmeden ve hiçbir zarar görmeden küçültülür. Mide kendi içinde, içeriye doğru katlanarak dikilir. Obezite ameliyatları içerisinde en tehlikesiz olan yöntemlerden biridir. Mide katlama ameliyatı olduktan sonra, hasta hızla normal hayatına döner. Ameliyat süresi ve hastanede kalış süreleri de, diğer obezite ameliyatlarına göre en kısa olanıdır. Ameliyat tahmini olarak bir veya bir buçuk saat sürer ve Ameliyatın ertesi günü hasta, hastaneden taburcu olur. Ameliyattan hemen sonra ağız yoluyla beslenmeye başlanır. Ameliyat olduktan iki hafta kadar, sulu gıdalarla beslendikten sonra, ilerleyen günlerde yavaş yavaş katı besinlerle de beslenmeye başlar.

Mide Katlama (Gastrik Plikasyon) sadece mideyi küçülteceğinden dolayı, daha az yemek yeriz. Ve bu sayede hızla kilo vermeye başlarız. Mide katlama ameliyatlarında, mide küçültülürken midenin içerisine herhangi bir mide bandı ya da mide balonu gibi bir yabancı madde konulmaz. Mideye, Mide balonu ve mide bandı konulmadığı için sık sık görülen mide bulantıları ve kusma, mide katlama ameliyatlarında asla görülmez. Midenize yabancı bir cisim konulmadığı için, hayatı bir risk taşımaz.

Mide Katlama ameliyatında mide kesilmez sadece,, ön ve arka duvarları ya da sadece ön duvar kendi içine doğru katlanarak dikilmesi sonucu mide dokularının sağlam kalabilmesi açısından, iki ya da üç dikiş atılır. Mide bu sayede oldukça küçüleceğinden dolayı iki ya da üç lokma yediğinizde doymuş olacaksınız

Mide katlama ameliyatlarında herhangi bir kesilme yapıladığı için, bir süre sonra istediğiniz kiloya kavuştuğunuz zaman mide eski halin geri getirilecektir. Mide katlama ameliyatları hem zaman açısından, diğer ameliyatlara göre kısa oluşundan, fiyatı da Mide katlama ameliyatlarında en uygun olanıdır.

Mide katlama ameliyatları Vücut kitle indeksi ellinin üzerinde olan süper morbid obez hastaya uygulanır.

Bir Cevap Yazın