Microsoft Office nedir?

Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft’un bu denli geniş ölçekli bir firma olmasını sağlayan yazılımlardan biri olan Microsoft Office, 1989 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Ülkemizdeki insanların oldukça büyük bir bölümü bilgisayar ile internetin yaygınlaşmasıyla birlikte tanıştığından, genel olarak bilgisayar kullanıcıları Microsoft Office’in 1990’ların sonlarında çıkan bir yazılım olduğunu düşünür. Oysa Microsoft tarafından Mac OS X ve Microsoft Windows işletim sistemleri için 1989 yılında hazırlanan bir yazılım olan Microsoft Office, getirdiği kar açısından incelendiğinde dünyanın en başarılı ticari yazılım paketlerinden biri ve belki de en başarılısıdır. Şüphesiz bu ticari başarı yalnızca Microsoft’a yarar sağlamaktadır…

2009 yılında yapılan bir araştırma göre ticari işletmelerde Microsoft Office kullanımının %80 civarında olduğu söylenmiştir. Microsoft Office’in eski ya da yeni sürümlerini bu kadar fazla işletmenin kullandığı söylense de, her 5 işlemenin 4’ün de Office kullanılıyor olduğunda dair bilgilerin de Microsoft açısından reklam değeri olduğu da bir gerçektir. Dünya üzerindeki tüm ticari işletmelerin kaçta kaçı Microsoft Office kullanıyor kesin bir biçimde söylemek mümkün gibi görünmese de, yine de dünyanın en çok kullanılan ticari yazılımlarından birinin Microsoft Office olduğu söylenebilir.

Microsoft Office ticari yazılımı paketiyle sunulan programlar; Word, Visio, Share Point, Power Point, Outlook, One Note, Inter Connect, Infopath, Groove, Communicator, Excel, Forms Server ve Access olarak sıralanabilir. Tüm bu yazılımların haricinde farklı uygulamalar ve geliştirici yan yazılımlar da bulunmasına rağmen yukarıda belirtilenler Microsoft Office’in en çok rağbet gören ürünleridir. Bu programlar iş hayatında gereksinim duyulan ihtiyaçların pratik, hızlı, sistematik ve anlaşılabilir bir şekilde karşılanmasını sağlamaktadır. Dijital ortamda veri depolama ve bu verilere şirket içindeki çalışanların ya da müşterilerin ulaşımının sağlanması gibi Microsoft Office uygulamaları bulunduğu gibi, en çok tanınan ve kullanılan Word gibi yalnızca yaz yazmak için kullanılan Office uygulamaları da mevcuttur.

Ülkemizde en çok kullanılan Microsoft Office uygulamalarının başta Word ve Excel olmak üzere Power Point, Access ve Outlook olduğu söylenebilir. Microsoft Office Excel ticari işletmelere veri girdisi oluşturma ve depolama, tablolama, grafik oluşturma gibi konularda geniş içerikli hizmetler sunarken, Word ise ev kullanıcılarının dahi kullandığı oldukça pratik bir yazım programıdır. Microsoft Office yazılımlarında standart ya da profesyonel gibi farklı paketler mevcuttur ve satın alınan pakete göre ürün içeriğinde fazladan uygulamalar ya da geliştirici seçenekler bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın