Microsoft nedir?

Tartışmasız modern çağın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft, yazılım ve bilişim sektöründe tekel haline gelen ve geliri yalnızca “Windows” İşletim Sistemi ile 24 milyar doları bulan dev bir şirkettir. Microsoft’un kurucularından olan Bill Gates, Forbes Dergisi tarafından dünyanın en zengin insanı olarak gösterildikten sonra büyük bir şöhret yakalamıştır. Bill Gates’in en yakın arkadaşı, Microsoft’un günümüze gelmesinde en az Gates kadar katkısı olan ve şirketin diğer ortağı olan Paul Allen, daha çok perde arkasındaki isim olarak tanımlanmaktadır.

1975 yılında ABD New Mexico’da Bill Gates ve Paul Allen ortaklığı ile kurulan Microsoft, üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde büyük bir gelişim göstermiş ve 1978 yılında ilk yurtdışı şubesini Japonya’da açmayı başarmıştır. 1 Ocak 1975 tarihinde yayımlanan Popular Electronics isimli dergide Altair firmasının yeni çıkarttığı bilgisayar olan Altair 8800’ı gören Bill Gates, hemen Altair ile iletişime geçmiştir. Bu bilgisayar modeli için daha sonradan bir bilgisayar efsanesi haline dönüşecek olan BASIC programlama dilini geliştiren Gates ve Allen ikilisi, 20 bin dolarla BASIC lisans haklarını Altair’e satmayı başarmış ve böylece Microsoft ile ilk paralarını kazanmıştır.

Bill Gates Altair firmasının BASIC programlarından çok memnun kalması ve BASIC’ın daha da geliştirilmesi için Microsoft’ta yeni bir anlaşma önermesinin ardından Harvard Üniversitesi’nde eğitim gördüğü hukuk bölümünü bırakmış ve tamamen Microsoft’a konsantre olmuştur. İlginç bir şekilde 1975 yılında bıraktığı Harvard Üniversitesi, 2007 yılında Gates’e onur madalyası vermiştir. Microsoft yeni geliştirdiği BASIC dilinin tüm haklarını satın aldıktan sonra Commodore, Apple, Altair ve çeşitli PC üreticileri ile birçok anlaşma imzaladı.

Şirketin kazandığı büyük başarıdan sonra Gates ve Allen şirketin merkezini Washington’a taşımaya karar verdi burada Apple’ın efsane haline dönüşen Macintosh modeli için BASIC tabanlı yazılımlar geliştirmeye başladı. Macintosh ile çok büyük bir başarı yakalayan Apple, Microsoft’un adının dünya çapında duyulmasını sağlamıştır. Ayrıca Microsoft’un dev bir şirket haline gelmesinde IBM firmasına hazırlana MS-DOS işletim sisteminin de çok büyük bir payı vardır.

Tüm bu gelişmelerin ardından Gates ve Allen ikilisi 1985 yılında Microsoft’un tüm kaynaklarını Windows isimli yeni nesil işletim sistemi modeline aktararak, şirketin dünya devleri arasında girmesini sağlamıştır. Günümüzde cep telefonlarından Xbox gibi oyun konsollarına, Microsoft Office uygulamaları gibi iş hayatının vazgeçilmezleri haline gelen programlardan Windows Live gibi PC programlarına kadar birçok alanda hizmet veren Microsoft, dünyanın en büyük bilişim şirketi olarak kabul edilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın