Metin Oktay kimdir?

Türk futbolunun tartışmasız en büyük isimlerinden biri olan ve “Taçsız Kral” lakabı ile anılan Metin Oktay, futbol yaşamı boyunca gerek Galatasaray formasıyla gerekse de Milli Takım formasıyla pek çok gole imza atmış bir isimdir. 1952 yılında Damlacıkspor’un altyapısında başladığı futbol hayatına 1953 yılında Yün Mensucat’ta devam eden Oktay, 1954-1955 sezonunda İzmirspor’a transfer olmuş ve burada oynadığı 18 maçta 17 gol atarak tüm futbol çevrelerinin ilgisini çekmiştir. Bir sonraki yıl Galatasaray Spor Kulübü’ne transfer olan Metin Oktay, böylece adının özdeşleşeceği sarı kırmızı renklerle başarı basamaklarını koşar adım tırmanmıştır. 1955 ile 1961 yılları arasında Galatasaray formasıyla toplam 144 maça çıkan Oktay, bu 6 yıl boyunca attığı 157 gol ile Türkiye çapında büyük bir üne kavuşmuştur.

Futbol zekasını gol yollarında etkili olmasını sağlayan tekniği ile birleştiren Metin Oktay’ın adı kısa süre içinde dünya çapında duyulmaya başladı. Çok etkili bir forvet olarak rakip takımların aldığı tüm önlemlere rağmen gol atmayı başaran Oktay’ı 1961 yılında transfer eden Palermo, Türk futbolunun bu büyük isminin İtalya’da mücadele etmesini sağladı. 1961-1962 sezonunda Palermo formasıyla mücadele eden Metin Oktay, ne yazık ki sezon başından itibaren sakatlıklarla uğraştı. Bir türlü istenen form düzeyine ulaşamayan ve araya giren sakatlıklar sebebiyle kondisyonunu oturtamayan Oktay, Palermo’da yalnızca bir sezon oynadı ve forma giydiği 12 maçta yalnızca 3 gol atabildi.

1962 yılında yeniden ülkeye dönen Taçsız Kral, adını efsaneleştirecek Galatasaray Spor Kulübü’ne geri döndü. Kralın yuvaya dönüşüyle birlikte Galatasaraylı taraftarlar ülke çapında büyük sevinç gösterilerinde bulunmuş ve Metin Oktaylı Galatasaray bir şahlanış dönemine girmiştir. 1962 ile 1969 yılları arasında Galatasaray formasıyla toplam 180 maça çıkan Metin Oktay, 7 sezonda attığı 137 gol ile adını bir kez daha futbol tarihine yazdırmıştır. 1962-1963 sezonunda 26 maçta 38 gol atan Metin Oktay, birçok insanın hayal dahi edemeyeceği bu yüksek performans ile ligin gol rekorunu kırdı. 1988 yılında Türk futbolunun bir diğer büyük ismi olan Tanju Çolak’ın bir sezonda 39 gol atmasına kadar bu rekoru elinde bulunduran Metin Oktay, Üzerinden 50 yıl geçmiş olmasına rağmen hala Türk futbol tarihinin en çok gol atan oyuncularından biridir.

13 Eylül 1991 tarihinde köprü çıkışında geçirdiği trafik kazası sonucu kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde hayata gözlerini yuman Metin Oktay, Türk futboluna bir efsane olarak veda etti. Ani ve beklenmedik bir şekilde gelen ölümü üzerine tüm ülke şaşkınlığa ve büyük acıya boğuldu. Fatih Cami’nde kılınan öğle namazının ardından Kozlu Mezerlığı’na defnedildi.

Bir Cevap Yazın